Johan Otto Von Spreckelsen ( Danimarkalı Mimarlar )

1929-1987 yılları arasında yaşamış olan Johan Otto von Spreckelsen; Kopenhag’ın kuzeyinde bulunan Vangede Kilisesi(1974) ve Farum’daki Stavnsholt Kilisesi (1981) dahil, Danimarka’daki bir çok modern kilise binasının arkasındaki mimardır.

Johan Otto Von Spreckelsen ( Danimarkalı Mimarlar )

Johan Otto Von Spreckelsen ( Danimarkalı Mimarlar )

Kare şekilleri sıkça kullanmakla birlikte, Spreckelsen, küre, silindir, piramit gibi geometrik şekilleri de, eserlerinde tekrar tekrar kullanmıştır.

Nispeten kısa süren mimarlık kariyerinin zirvesindeyken yarattığı son eseri; 1989 yılında temeli atılan ve ölümünden 2 yıl sonra tamamlanan Paris’in La Défense bölgesindeki La Grande Arche’tır.

110 metre yüksekliğinde beton, mermer ve camdan bir yapı olan ve küp şeklindeki bir takı andıran La Grande Arche; şehrin doğusunda bulunan Louvre Sarayı’nın yakınındaki Tuileries Bahçesi’nden başlayıp, Charles de Gaulle Meydanı’nda bulunan eski Zafer Takı’ndan (Arc de Triomphe) geçip modern iş merkezi La Défense’ta biten 6 km uzunluğundaki tarihi Axe Historique çizgisinin batıdaki son noktası olmuştur. La Grande Arche, sade ancak etkileyici, sembolik bir yapıdır.

 

Elisabeth Buchwald, Gyldendal Leksikon

— 

Editör, Çevirmen: Ege Dülger
Hacettepe Üniversitesi
İngilizce Mütercim-Tercümanlık