Inger Christensen ( Danimarkalı Yazarlar )

Inger Christensen ( Danimarkalı Yazarlar )

Inger Christensen ( Danimarkalı Yazarlar )
Inger Christensen,1935-2009, Danimarkalı yazar. Şiirlerden oluşan ilk önemli eseri Det (1969, O) , yaradılışın kendi ilkesinin ifadesini şekillendiren dil odaklı bir eserdir. Bu ilke, dil ve dünyanın dayanışma içinde bir özgürlük hayalinde birbirlerini devam ettirdiğini belirtir.

Korku ve aşk, güç ve güçsüzlükle ilgili neredeyse sihirli bir şekilde şarkı söyleyen şiir, Lys (1962, Işık) ve Græs (1963, Çim) eserlerinden beri hazırlık aşamasındaydı. Rönesans dönemindeki Mantua şehrini konu alan Det malede værelse (1976, Boyalı Oda) eseri de dâhil olmak üzere romanlarında, makalelerinde ve özellikle başlığıyla uyumlu olarak, bir gelişme fikri oluşturmak için harfleri sayılarla eşleştirdiği Alfabet (1981, Alfabe) eserindeki şiirlerinde de bunu devam ettirdi.

Inger Christensen ( Danimarkalı Yazarlar )
Inger Christensen ( Danimarkalı Yazarlar )

Sommerfugledalen (1991, Kelebek Vadisi) eserinde sone döngüsünü keşfetti ve bir dönüşüm fikrini çağrıştıran başlığın altında ölüm ve umut hakkında oldukça güzel şiirler yazdı.

Inger Christensen, öne çıkan konumuyla, modernizmin geleneklerini birçok dile çevrilen duygusal şiirlerinde başarıyla uyguladı.

Torben Brostrøm, Gyldendal Leksikon


Editör, Çevirmen : Dilara Baytekin
Hacettepe Üniversitesi
İngilizce Mütercim Tercümanlık

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort