Hans Christian Ørsted ( Danimarkalı Bilim Adamları )

Hans Christian Ørsted ( Danimarkalı Bilim Adamları )

Hans Christian Ørsted (1777-1851) ( Danimarkalı Bilim Adamları )

Eczacı bir babanın eğitim almış eczacı oğlu, Ørsted.

İlk yayınlanan çalışması 1797 yılında amniyotik sıvılar üzerine yaptığı tez çalışmasıydı ve iki yıl sonra Kant felsefesi üzerine tez yazmak üzere doktorayla ödüllendirildi.

Hans Christian Ørsted ( Danimarkalı Bilim Adamları)
Hans Christian Ørsted ( Danimarkalı Bilim Adamları)

1800’den sonra 1801 yılından 1804 yılına kadar Almanya’da J.W Ritter ile birlikte yeni galvanizm üzerine çalıştı. Orada çalışırken J.J Winter’ın değerli kimya felsefesinden ve Fichte’nin evreni anlama ve doğal güçler hakkındaki düşüncelerinden etkilendi. Ancak Fransızca matematiksel fizik onun biraz gecikmesine sebep oldu.

1806 yılında, 1732’den beri Kopenhag’a fizik profesörü olarak atanan ilk kişi oldu ve 1815 yılından ölümüne kadar da Danimarka Kraliyet Fen Edebiyat Akademisi Sekreteri olarak görev yaptı. 1820 yılında elektrik akımlarının manyetik etkisini keşfetmesinin hemen ardından bu keşfi çığır açan bir gelişme olarak değerlendirildi. Fakat elektromanyetizm üzerine daha sonraki çalışmalarını başkalarına devretti.
Bunların ardından kendisi suyun sıkıştırılabilirliği üzerine çalıştı ve ayrıca saf alüminyum üretti. 1820 yılından sonra Danimarka’daki araştırma politikaları hakkında sözü geçen kişi olmuştur.

1824 yılında Doğal Doktrinlerin Yayılması Derneğini kurdu ve 1829’da da mühendisliğin bilimsel bir temele dayandığı Danimarka Teknik Üniversitesi’nin kurulmasına öncülük eden kişi oldu.

Olaf Pedersen, Gyldendal Leksikon


Editör, Çevirmen: Soner Çetin
Ege Üniversitesi
İngilizce Mütercim Tercümanlık

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort