Hans Christian Andersen ( Danimarkalı Yazarlar )

Hans Christian Andersen ( Danimarkalı Yazarlar )

Hans Christian Andersen ( Danimarkalı Yazarlar )

Hans Christian Andersen, 1805-75, masalları ve öyküleri sayesinde muhtemelen bugün dünyada en yaygın okunan yazardır, bunun dışında kendi döneminde de Rusya’nın doğusundan Amerika’nın batısına dek biliniyor ve okunuyordu.

Hans Christian Andersen ( Danimarkalı Yazarlar )
Hans Christian Andersen ( Danimarkalı Yazarlar )

Hans Christian Andersen’in kariyeri, kendi kasabası olan Funen’daki Odense’de, Kopenhag’daki memur ve burjuva sınıflarına olan problemli adaptasyonu nedeniyle, toplumun en alt tabakasından Danimarka’nın ülke konaklarında, kralların ve prenseslerin saraylarında bilinen bir davetli olana dek gelişmiştir ve Avrupa’nın bütün kültürel düzeyi Hans Christian Andersen’in çalışmaları ve en az üç otobiyografisi için materyal sağlamıştır. Son versiyonu Mit Livs Eventyr (1855, Hayatımın Masalı (sonradan ilavelerle)).

Hans Christian Andersen’in mektuplarının ve günlüklerinin modern düzenlemeleri Andersen’in hayatına ve karmaşık kişiliğine alışılmışın dışında, geniş kapsamlı bir içgörü sağlamıştır.

Hans Christian Andersen’in masalları ve öyküleri (toplamda yaklaşık 190 tane, 1835-72 yılları arasında yazılmış) hem yetişkinlere hem de çocuklara yönelikti ve biçimsel ve içerik olarak son derece özgündür. Buna ek olarak Andersen, romanlar, seyahat günceleri (hayatının büyük bir kısmını yurt dışına seyahat ederek geçirmiştir.), şiirler ve tiyatro oyunları (operalar için güfteler ve şarkılar dahil) yazmıştır.

Hans Christian Andersen’in çalışmalarının kökleri romantizme dayanmasına rağmen; sosyal deneyimi, ruhsal dünyası, kalkınma ve sanayi devrimine olan inancı sayesinde modern bir ruha sahipti.

Masallarındaki özellik; kesinlikle şiir, fantastik öykü ve gerçeğin birleşimidir.

Johan de Mylius, Gyldendal Leksikon

Editör, Çevirmen : Meltem Demiraran
Hacettepe Üniversitesi
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort