Christen Købke ( Danimarkalı Ressamlar ve Heykeltraşlar )

Christen Købke ( Danimarkalı Ressamlar ve Heykeltraşlar )

Christen Købke ( Danimarkalı Ressamlar ve Heykeltraşlar )

Christen Købke, 1810-1848, Kopenhag Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğrenci iken, sadece on iki yaşındaydı.

C.W. Eckersberg, onun sanatsal alanda ilerlemesinde çok büyük öneme sahipti ve  Købke, 1828’den 1832’e kadar onun tarafından eğitildi.

Christen Købke
Christen Købke

Bu kısa ömrü boyunca, Danimarka Altın Çağı’nın en iyi manzara ve portrelerini resmeden Købke, motiflerini çoğunlukla evine yakın yerden almıştır; 1833 yılına kadar bu yer, Citadel olarak bilinen kale ve sonra Kopenhag’da Sortedam Gölü yakınındaki Blegdammen’di.

Onun en iyi resimlerinden bazılarının, en güzel şekilde yaratılmış ve renklendirmede konusundaki en uyumlu tablolarının, örneğin 1836 yılından The Light of Morning’de geçen Østerbro Manzarası (Statens Kunst Müzesi), çizimleri ve çalışmalarının kaynağı burasıdır.

Købke’nin portrelerinin çoğunda da aile üyeleri ve arkadaşları gibi ona yakın olan kişiler vardı.  1830’ların ortalarında itibaren Købke, dar bir aralıkta bulunan motiflerinde Frederiksborg Kalesi’ne yer verdi ve onu büyük biçimleri ile birlikte denedi.

Købke burada, özellikle ressam J.Th. Lundbye ve sanat tarihçisi N.L. Høyen ile birlikte “ideolog” hareketiyle kurduğu kişisel temaslar sonucu, zamanın ulusal romantik eğilimlerinin etkisi altında kalmıştır.

Bu etki doğrultusunda, Alman milli romantik ressamı C.D. Friedrich’den aldığı dürtüler, Købke’nin eserlerinin bazılarında göze çarpmaktadır.

Vibeke Skov,Gyldendal Leksikon

Çevirmen, Editör: Kübra Yavuz
Ege Üniversitesi
İngilizce Mütercim Tercümanlık

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort