Carl Nielsen  ( Danimarkalı Müzisyenler ve Oyun Yazarları )

Carl Nielsen ( Danimarkalı Müzisyenler ve Oyun Yazarları )

Carl Nielsen  ( Danimarkalı Müzisyenler ve Oyun Yazarları )

Carl Nielsen, 1865-1931, Danimarkalı ve İskandinav bestecilerin sonraki kuşaklar üzerindeki büyük etkisini kullanan, 20. Yüzyıl Danimarka müzik hayatındaki en önemli kişidir. Senfoniler, özellikle 3-5. Senfoniler, ilginç bir motif işleyişi ve ritmik çarpıcılığı sayesinde eserlerinin özü olarak gösterilir.

Carl Nielsen  ( Danimarkalı Müzisyenler ve Oyun Yazarları )
Carl Nielsen ( Danimarkalı Müzisyenler ve Oyun Yazarları )

Nielsen’in karakterize etme yeteneği operalarında, Saul og David (1898-1901, Saul ve David) ve Maskarade (1904-06, Maskeli Balo) ve Fynsk Foraar (1921,Funen’de Bahar Zamanı) gibi daha küçük vokal çalışmalarında görülür.

Küçük halk şarkısı benzeri şarkıları çok bilinir hale geldi ve hala Danca şarkı söyleme geleneğinin önemli bir parçası durumundadır. Carl Nielsen, Oda müziğinde kişisel çalgı aleti için bir algı ortaya çıkardı, mesela Quintet for Wind Instruments (Nefesli Çalgılar İçin Beşleme,1922) ve bu aynı zamanda Keman Konçertosu’nda (1911) ve Flüt Konçertosu’nda ve de devasa org bestesi Commotio’da duyulur.

Carl Nielsen, örnek aldığı Mozart’ı, Levende Musik (1925, Canlı Müzik)’te diğer yazılarının çoğuyla birlikte yayınlanan bir denemede ve Min fynske Barndom (1927,Funen’deki Çocukluğum) anılarında, zamanın müzikal anlayışı üzerine çaba sarf edilmiş etkisini bir şef gibi eserleriyle tamamlamış biri olarak tanımladı.

Anne Ørbæk Jensen, Gyldendal Leksikon

Editör, Çevirmen: Tuba Yıldırım
Hacettepe Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort