C. F. Hansen ( Danimarkalı Mimarlar )

C. F. Hansen ( Danimarkalı Mimarlar )

C. F. Hansen ( Danimarkalı Mimarlar )

1756-1845 yılları arasında yaşayan C. F. Hansen, Danimarka’nın en önemli neoklasik mimarlarından biridir.

Yalın ve süssüz ama bir o kadar da güçlü stilini oluştururken, yansımalarının 1784 yılında C. F. Hansen’in Holsten Dükalığı’na bölgesel mimar olarak atandıktan sonra Hamburg yakınlarındaki Altona’da varlıklı kişiler için inşa ettiği bir dizi evde de görüldüğü üzere antik Roma mimarisi ve İtalyan Rönesansı inşalarından bir parça esinlenmiştir.

C. F. Hansen ( Danimarkalı Mimarlar )
C. F. Hansen ( Danimarkalı Mimarlar )

Kopenhag’ın en çarpıcı ve anıtsal yapılarından birkaçı, büyük 1795 yangını ve 1807 yılında düzenlenen İngiliz bombardımanından sonra şehrin büyük yeniden yapılandırılma sürecinde görev alması için 19.
yüzyılın başlarında Kopenhag’a çağırılan C. F. Hansen’in eseridir. Böylelikle Nytory’deki Belediye Binası ve Hukuk Mahkemesi (1805-15), Kopenhag Katedrali ve Vor Frue Kirke (1811-29) C. F. Hansen tarafından
tasarlanmıştır.

Ayrıca kaba tabiriyle isten kararmış bir barok harabesini ustalıkla görkemli ve neoklasik bir saray kompleksine dönüştürdüğü, kısmen yanıp kül olan Christansborg Kraliyet Sarayının yeniden inşası da ona emanet edilmiştir (1803-33). Saray 1884 yılında yeniden yansa da 1829 yılında inşa edilen kubbeli saray kilisesi hala ayaktadır.

Editör, Çevirmen : Birkan Koç
İstanbul Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı

 

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort