Bjarke Ingels – (Danimarkalı Mimarlar)

Bjarke Ingels – (Danimarkalı Mimarlar)

Bjarke Ingels – (Danimarkalı Mimarlar)

Mimariyi saf bir şekilde ütopik veya sersemletici derece pragmatik yapmaktan nasıl kaçınırsınız? Bu, 1974 doğumlu Danimarkalı mimar Bjarke Ingels’e göre çağdaş mimarinin girişmesi gereken asıl mücadele.

Ingels çözümün gerçekçi bir hedef olarak sosyal, ekonomik ve çevresel açıdan mükemmel yerlerin yaratılışıyla meşgul olan faydacı ütopik bir mimari olduğunu düşünüyor.

Bjarke Ingels bugün dünyanın en iyi genç mimarlarından birisi, bu yüzden uzun bir süre tek hayalinin çizgi-roman çizmek olduğuna inanmak zor. Danimarka Mimarlık Akademi’sine de sadece çalışmalar bolca çizim içerdiği için başvurmuş.

Ingels ilk mimarlık girişimleriyle ilgili şu sözleri kullanıyor: “Mimarlık hakkında kesinlikle hiç bir şey bilmiyordum. Sadece Jørgen Utzon adındaki mimarı biliyordum. Kesinlikle başka bir ön bilgim yoktu.” Daha sonra şansı Hollandalı başarılı mimar Rem Koolhaas’la çalışmaya başladığında döndü ve mimar arkadaşı Julian de Smedt ile birlikte ilk şirketi olan PLOT’u kurdu.

Bjarke Ingels - (Danimarkalı Mimarlar)
Bjarke Ingels – (Danimarkalı Mimarlar)

Sayısız ödül
Bugün kendi stüdyosu olan BIG (Bjarke Ingels Group) yenilikçi çağdaş mimari alanının başında gelen şirketlerden biri. BIG dünya çapında yarışmalar kazandı ve Bjarke Ingels’in ödül listesi giderek büyümekte. En ünlü projelerinin arasında yenilikçi bir apartman olan “8-tallet” ve Dünya Mimarlık Festivali Konut Ödülü dahil bir çok ödül alan “The Mountain” bulunmakta.

Bjarke Ingels şirketinin dışında Harvard ve Columbia üniversitelerinde ve Danimarka Krallık Sanat Akademisi’nde bir ziyaretçi profesör.

—-

Editör, Çevirmen: Elif Eylül Nazik
Hacettepe Üniversite
İngiliz Dili ve Edebiyatı

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort