Bille August ( Film Yapımcıları )

Bille August ( Film Yapımcıları )

Bille August ( Film Yapımcıları )
d.1948
1980lerin sonlarına kadar, film ve televizyon yönetmeni olan Bille August’un, Danimarka sinemasının uluslararası bir kimlik kazanmasında büyük bir etkisi vardı.

Honningmåne (1978, In My Life) gibi filmleri ve Maj (1982) adlı televizyon oyununu içeren August’un ilk yapıtları, August’un, aile hayatını, kadınların kaderini ve sosyal toplumdaki yabancılaşmayı derin bir psikolojik yaklaşımla resmedebilen, görsel şiirin yetenekli bir yaratıcısı olduğunu gösterdi.

Bille August ( Film Yapımcıları )
Bille August ( Film Yapımcıları )

Hepsi hikayesini Bjarne Reuter’in romanlarından alan Zappa (1983), Tro, håb og kærlighed (1984, Twist and Shout) ve Busters verden (1984, Buster’s World) filmlerinde, August anlaşmazlıklarla dolu 1960’ların gençliğinin sihirli dünyasını keşfetti.

Martin Andersen Nexø’nun romanından uyarlanan Pelle Erobreren (1987, Fatih Pelle) hem Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’nin hem de Oscar’ın sahibi oldu. Bu filmde August, hem sosyal-tarihi bir destan hem de bir babayla oğulun güzel bir psikolojik çalışmasını yarattı.

August’un uluslararası başarısını, senaryosunu Ingmar Bergman’ın kaleme aldığı film ve televizyon serisi Den gode vilje (1991, İyi Niyetler) izledi. Bu film de Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülüne layık bulundu.

İsveçli yazar Selma Lagerlöf’ün romanından uyarlanan Jerusalem (1996) adlı filmle birlikte, bu iki film bir çeşit İskandinav destan filmi üçlemesini ortaya çıkarttı.

Filmlerinin uluslararası alanda kabul görmesi, uluslararası tanınmış güçlü oyuncuların rol aldığı İsabel Allende’nin ‘’The House of Sprits’’ (1993, Ruhlar Evi) adlı çoksatan romanının iddialı bir film uyarlaması ile başladı; bunu en az bu film kadar iddialı olan, Peter Hoeg’in Smilla’s Sense of Snow (1997) adlı çoksatan romanından uyarladığı film ve Victor Hugo’nun ölümsüz eseri Les Miserables (1998, Sefiller)’in yeni film uyarlaması izledi.

Editör, Çevirmen : Kansu Ekin Tanca
Hacettepe Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort