Bertel Thorvaldsen ( Danimarkalı Ressamlar ve Heykeltraşlar )

Bertel Thorvaldsen ( Danimarkalı Ressamlar ve Heykeltraşlar )

Bertel Thorvaldsen ( Danimarkalı Ressamlar ve Heykeltraşlar )

1770-1844. Heykeltraş, aktif yaşamını 1797’den 1838’e kadar kaldığı Roma’da geçirmiştir. Ancak, aradan geçen yıllarda, Güzel Sanatlar Akademisi’nde önce Profesör (1805) ve daha sonra Yönetici (1833-1844) olarak atandığı Kopenhag ile de temas halindeydi.  Roma’da, Thorvaldsen onun en önemli ilham kaynağı olan Klasik heykel üzerine çalıştı.

Bertel Thorvaldsen
Bertel Thorvaldsen

Sanatsal atılımını, onu Antonio Canova’nın yanında, neo-klasisizmin en büyük heykeltraşı olarak uluslararası alanda tanınmasını sağlayan Jason ile yapmıştır.

Thorvaldsen’in çalışmalarına olan büyük talep, onun çok sayıda öğrenci ve asistan ile birlikte işlettiği stüdyo atölyesine sahip olduğu zaman ortaya çıkmıştı. Çok sayıda Avrupalı ünlü kişilerin büstlerinin ve heykellerinin yanı sıra, Thorvaldsen Roma’daki Alexander Frizi (1812, Quirinale Sarayı) gibi bir dizi büyük anıtsal eserler de yapmıştır.

1838 yılında Danimarka’ya döndüğünde, bir kahraman gibi karşılandı. Eserlerinin koleksiyonunu kendisine, diğerlerini ise yerleştirilmesi için inşa ettirilen müzeye sahip (Thorvaldsens Müzesi, 1839-48) Kopenhag şehrine bıraktı.

 

Vibeke Skov, Gyldendal Leksikon

 

Editör, Çevirmen : Kübra Yavuz
Ege Üniversitesi
İngilizce Mütercim Tercümanlık

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort