Bent Larsen ( Danimarkalı Sporcular)

Bent Larsen ( Danimarkalı Sporcular)

Bent Larsen ( Danimarkalı Sporcular)

‘Satranç benim uzmanlık alanım. Kendi işimin patronuyum ve özgürüm. Edebiyatı ve klasik müziği seviyorum. Aslında gayet normal bir insanım; bohem bir kişiliğe sahip olmanın dışında işimde de bohem bir stilim var. Ne kurallara uyan bir insanım ne de büyük bir devrimciyim’.

Bent Larsen ( Danimarkalı Sporcular)
Bent Larsen ( Danimarkalı Sporcular)

Bu cümle Danimarka’ya özgü düşünce yapısının ne olduğunu özetleyecek niteliktedir. Yine de Danimarkalı satranç efsanesi Bent Larsen (1935-2010) kendi alanında büyük bir devrimciydi.

Başlarda onun tarzı alışılmışın dışında olarak nitelendirilse de o aynı zamanda Sovyetli satranç ustalarına kafa tutan ilk Avrupalı oyuncuydu. Larsen’in en önemli numaralarından biri unutulmuş satranç açılışlarını devreye sokmaktı. Bu sayede de rakiplerine büyük sürpriz yaşatıyordu.

Larsen 1948-1985 yılları arasında içlerinde Boris Spassky, Bobby Fischer ve Anatoly Karpov gibi isimlerin de bulunduğu yedi dünya şampiyonunu yenmiştir. Ancak bu yıllarda asıl şampiyonalarda yarı finalden öteye hiç gidememiştir.

Larsen 1956 da henüz 21 yaşındayken uluslararası bir satranç ustası olmuştur. Ancak onun bu başarısı 1960’lar ve 1970’lerin başında anca sonuç verebilmiştir. 1963 ve sonrasındaki on yıl en önemli turnuvaları kazanmıştır ve Amerikalı Bobby Fischer ile birlikte Sovyetler Birliği dışındaki en güçlü oyuncu olarak görülmüştür. Ömrünün son otuz senesinde Arjantinli eşiyle birlikte Buenos Aires’te yaşamıştır ve 2010’da vefat etmiştir.


Editör, Çevirmen: Ayşe Kapukaya
Hacettepe Üniversitesi
İngilizce Mütercim Tercümanlık

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort