Bengt Strömgren ( Danimarkalı Bilim Adamları )

Bengt Strömgren ( Danimarkalı Bilim Adamları )

Bengt Strömgren ( Danimarkalı Bilim Adamları )

1908-1987 yılları arasında yaşamış olan Bengt Strömgren, Danimarka biliminin çocuk dahisiydi. Daha küçük bir çocukken klasik astronomi üzerine makaleler yayımlamış, 21 yaşına gelmeden önce ise doktorasını tamamlamıştır.

Daha sonra ise, kuantum mekaniğini yıldızların yapısına uygulamayı amaçlayan yeni deneyler üzerinde çalışmaya başlamıştır. Bu deneyleri; yıldızların atmosferleri, atmosferlerinin kimyasal yapıları ve yıldızlardaki hidrojen seviyesi üzerine yaptığı çığır açan çalışmalarına ön ayak olmuştur.

Bengt Strömgren ( Danimarkalı Bilim Adamları )
Bengt Strömgren ( Danimarkalı Bilim Adamları )

1950’de Strömgren, 17 yıl boyunca ABD’de Yerkes Gözlemevi müdürlüğü ve sonra Princeton İleri Çalışmalar Enstitüsü’nde araştırma görevlisi mevkiilerinde çalışmak için Kopenhag’taki profesörlük makamını bırakmıştır.

Strömgren’in bu çalışmalarından sonra esas ilgi odağı; galaksimizin hareketleri, yaşı ve kimyasal yapısı ile ilgili bilgilerin artması sonucu, galaksinin yapısını ve gelişimini araştırmak olmuştur.

Strömgren yalnızca astrofizik alanında öncülük eden bir bilim insanı olmakla kalmamış, aynı zamanda, ayna ve merceklerin hesaplanışı ve ölçümü dahil, pratik astronomiye de çok büyük katkıda bulunmuştur. Bunlara ek olarak; yıldızların foto elektrik ışık ölçümünü yapmaya çalışan ilk bilim insanıdır. Yıldızların fotoelektrik ışık ölçümü, günümüzde, La Palma’daki Carlsberg meridyen dairesinde kullanılmakla birlikte, hatasız bir uygulama olarak kabul edilmektedir.

Güney yarıkürede La Silla’da bulunan ve bir çok ülke tarafından ortak kullanılan gözlemevi, ilk yıllarında Strömgren’in öncülük yaptığı çalışmalarından büyük ölçüde yararlanmıştır.

Olaf Pedersen, Gyldendal Leksikon

— 

Editör, Çevirmen: Ege Dülger
Hacettepe Üniversitesi
İngilizce Mütercim-Tercümanlık

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort