Asger Jorn ( Ressamlar Ve Heykeltraşlar )

Asger Jorn ( Ressamlar Ve Heykeltraşlar )

Asger Jorn ( Ressamlar Ve Heykeltraşlar )

1914 – 1973 yılları arasında yaşamış olan Danimarkalı Asger Jorn, savaş sonrası dönemde eser verenler arasındaki en önemli sanatçılardan biridir. 1936 – 1937 yılları arasında, Fernand Léger’in öğrencisi olarak Paris’te yaşadığı dönemden sonra Jorn, Danimarkalı soyut sanatçılar grubu arasına katıldı.

Belçikalı ve Hollandalı sanatçılarla birlikte 1948’de COBRA’yı kurdu. COBRA, 1953’e kadar etkinliklerde bulundu ve bu zaman dilimi içerisinde Jorn, genellikle Paris’te olmak üzere yalnızca yurtdışında yaşadı. Sanatına gerçeküstücülük akımının, ilkel insanların oluşturduğu sanat eserlerinin ve İskandinav Orta Çağ sanatının etkisi altında kalarak başlayan Asger Jorn, 1940larda Paul Klee ve Joan Miró’dan esinlenerek imgesel, soyut, dışavurumcu, hayal gücünü bolca kullandığı ve üzerinde pek düşünmeden hayata geçirdiği bir çizim yöntemi geliştirdi. Eserlerini o anda içinden geldiği gibi yaratıyor ancak çoğu zaman üzerlerinde çalışmak için eserlerine geri dönüyordu. Yalnızca kendi eserlerinin üzerinde değişiklikler yapmakla kalmayıp, başka sanatçıların da eserlerini kendine göre uyarlıyordu.

Asger Jorn ( Ressamlar Ve Heykeltraşlar )
Asger Jorn ( Ressamlar Ve Heykeltraşlar )

Jorn’un en önemli eserlerinden biri, Eski adı Silkeborg Kunstmuseum olan Museum Jorn’da sergilenen, 1957 ile 1972 yılları arasında, üzerinde dönem dönem çalıştığı Stalingrad isimli devasa tablosudur. Diğer bir önemli eseri ise, 1959 ile 1960 yıllarında üzerinde çalıştığı, seramik kabartmalardan oluşan uzun duvar resmi Århus Statsgymnasium’dur.

Asger Jorn, genellikle bir eseri bitirip yeni bir tanesine başlamak üzere sürekli çalışıyor; eserlerini, yağlıboyadan karakaleme, kolajdan seramiğe, taş baskıdan heykele, çeşitli yöntemler kullanarak neredeyse her seferinde farklı bir sanat türünde yaratıyordu. Bunlara ek olarak, sanat üzerine bir çok kitap da yazmıştı.

1953’te, kendi ve başka sanatçıların eserlerinden oluşan koleksiyonunu, eski adı ile Silkeborg Kunstmuseum’a bağışladı. Ayrıca Jorn’un eserleri, Avrupa ve ABD’de birçok müzede de görülebilir. Jorn’un, Per Kirkeby dahil, kendisinden sonra gelen Danimarkalı ressamlar üzerinde büyük bir etkisi olmuştur.

Editör, Çevirmen: Ege Dülger
Hacettepe Üniversitesi
İngilizce Mütercim-Tercümanlık

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort