Anna Karina ( Danimarkalı Aktrisler )

Anna Karina ( Danimarkalı Aktrisler )

ANNA KARINA

Modern film sanatı için Fransız yeni dalga sinemasının, özellikle de Jean-Luc Godard’ın çalışmalarının önemi hafife alınamaz. Godard’ın ilk ve en önemli filmlerindeki en büyük ikon şüphesiz Danimarkalı aktris Anna Karina’ydı.

Karina (d. Hanne Karin Blarke Bayer 1940) 18 yaşında Paris’e taşındı ve modellik kariyerine başladı. Godard onu keşfettiğinde ve 1959 yapımı başyapıtı A bout de Souffle (Breathless) filminde oynaması için ona teklif götürdüğünde yalnızca 19 yaşındaydı. Godard filmde soyunmasını istediği için Karina rolü kabul etmedi. Fakat bir yıl sonra Godard’ın The Little Soldier filminde rol aldı ve bununla birlikte 1961’de evlenen Karina ve Godard uzun yıllar beraber çalıştı. A Woman is a Woman, Vivre Sa Vie ve Alphaville tamamen yeni bir sinema tarzını tanımlayan modern klasikler haline geldi ve Karina da zamanın ikonik figürü oldu.

ANNA KARINA
ANNA KARINA

Godard ve Karina 1965 yılında boşandı, fakat Karina aktris ve yönetmen olarak çalışmaya devam etti. 1960’lı yılların sonunda müzik kariyerine de başladı ve Serge Gainsbourg tarafından yazılan ‘’Sous le soleil exactement’’ şarkısı büyük bir hit oldu.

Sinema kariyerinin dışında, Karina’nın yazmış olduğu dört adet romanı vardır.

—-

Editör, Çeviren : Dilara Baytekin
Hacettepe Üniversitesi
İngilizce Mütercim Tercümanlık

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort