Adam Oehlenschlager ( Danimarkalı Yazarlar )

Adam Oehlenschlager ( Danimarkalı Yazarlar )

Adam Oehlenschlager ( Danimarkalı Yazarlar )

Adam Oehlenschlager ,ilk eserleri baz alındığında dahi, 1779-1850 arasında Danimarka Romantizm hareketinin baş karakteri olarak düşünülür.

Digte ( 1803, Şiir) isimli eseri yeni bir edebiyat akımının hareket sinyaliydi. Bu cilt “Guldhornene” (Altın Boynuz) isimli şiiri ve evrensel Romantizm felsefesini özetleyen kısa drama metinlerini içeriyordu ve her ikisi de 20. yüzyıla kadar uzanan Danimarka kültürel geleneğini oluşturan, daha sonraki yazarlar içinse sadece edebi bir mitolojinin parçası olan bir yapıtı oluşturdu.

ADAM OEHLENSCHLÄGER
ADAM OEHLENSCHLÄGER

Aynı özellikler yazarın 1. Dünya Savaşı zamanlarına kadar gelen, içerisindeki fikirleri kabul etsinler ya da etmesinler daha sonraki yazarlar için başlıca metin olan Poetiske Skrifter (Şiirsel Yazılar) isimli 1805 basımlı eserinde bulunan düzyazı drama metni Aladdin için de uygun düşer.

Oehlenschläger, şiir için yeni, duygusal, romantik bir dil yarattı ve şiire yeni bir yaşam kazandırdı. Nordiske Digte (1807, Nordik Şiirler) eserinin basımından sonra, yazarın yazın ve kültürel yaşamı için yaşayan bir ilham kaynağı olan İskandinav mitolojisi ve efsanelerine döndü, Hakon Jarl (Kudretli Kont Hakon, 1807) gibi başarılı trajedi eserleriyle daha sonra ise Dina (1842) gibi psikolojik oyunlarıyla Danimarka tiyatrosuna yeni bir soluk kazandırdı.

Weimar’da Goethe ve Paris’te Madame de Stael’in ziyaretlerini de içeren uzun bir seyahatten sonra, Oehlenschlager 1810 yılında Estetik İlmi profesörü oldu.

1829 yılında Esaias Tegner tarafından İskandinav Şiirinin Kralı ilan edildi fakat 1813 yılından sonra oyunlarının üretiminde çok iyi görülen unsurun ne olduğu konusundaki tartışmalar ve gününün yansımasında daha gerçekçi konulara ihtiyaç duyulan bu zamanda, yazarın hala eski İskandinav temalarına aşırı odaklanması ve bağlılığı Danimarka’da epeyce eleştirildi.

Bununla beraber yazar Romantizm hareketinden çekildi, yerine hümanist burjuvazi fikirciliği yerleştirdi. Correggio gibi bazı eserlerini Almanca yazdı ve Almanya’da büyük ilgi kazandı. Bu büyük çaplı mizah ve insan sevgisi Oehlenschlager’in eserlerinde özellikle mektuplarında ve otobiyografisinde görülmektedir.

Editör, Çevirmen: Ecem Alpsoy
Hacettepe Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort