Danimarka’da Gönüllü Çalışmak

Danimarka’da Gönüllü Çalışmak

Danimarka’da gönüllü işler oldukça önemli bir yer tutar ve Danimarkalıların %43’ü bir çeşit gönüllü iş yapar. Bunu, gelenek, sosyal görev ve refah devleti olmakla açıklanabilir.
Çocuklara futbol antremanı yaptırmaktan sıcak barınaklarda evsizlere yemek servis edenlerin çoğu gönüllü işçilerdir.16 yıldan fazla Danimarkalıların %43’ü Danimarka’daki 100.000 civarındaki bir gönüllü organizasyonda yer alıyor. Bu, bir yıl içinde 1.9 milyon Danimarkalının bir çeşit gönüllü işte çalışması demek. Özellikle kültürel ve boş zaman aktiviteler ile spor aktiviteler oldukça popüler ve bunun yanında sosyal, sağlık ve insani işler de gönüllü çalışanlar için oldukça ilgi çekici.

Danimarka sosyal araştırma merkezi Torben Fidberg’teki kıdemli bir araştırmacının dediğine göre İskandinavya ülkelerinde Avrupa’ya nazaran daha fazla gönüllü iş yapılıyor.

Bunun arkasında birkaç neden yatıyor. Öncelikle, sivil toplum ve her türlü gönüllü organizayonlar önemli bir yer tutuyor. Tarihi açıdan ise, Danimarka’da daha iyi bir toplum için gönüllü çalışmanın önemi üzerine durulmuştur. Aynı zamanda, birçok organizasyon demokrasi projesinin de bir parçasıdır. Organizasyonlar içinde devlet ve idare ile ilgili anlaşmalar yapmak ve bir fikri savunmak ‘demokrasi pratiği yapmak’ olarak sayılmıştır.

İkinci neden, güven ve gönüllü iş arasında bir ilişki var. Refah devleti, güven esasına dayanır. Güvenmek gönüllük işlerin artmasına neden olur ve bu daha fazla güven yaratır, dolayısıyla refah devletinin temelleri güçlendirilmiş olur. Fridberg, bunun pozitif bir döngü ve gönüllü işlerin de buna çok uygun olduğunu söylüyor.

İdealizm ve ilgi alanlarıTipik bir gönüllü çalışan ayda 17 saat gönüllü iş yapar. Gönüllü iş yapmayan yarıdan fazla Danimarkalı da gönüllü olabileceklerini söylerken sadece on Danimarkalı’dan biri gönüllü işlerde çalışmayacaklarını söylüyor.

Gönüllü çalışanlar genellikle başkaları tarafından teşvik edildikleri için başladıkları için başlıyorlar ve toplum bilinci ve amaçları için gönüllü olduklarını söylüyorlar.

Çoğu kişi bu konuda oldukça idealist. Başkalarına yararlı oldukları ve anlamlı bir şey yaptıkları için gönüllü oluyorlar. Fridberg’e göre, aynı zamanda eğlenmek ve ilgi alanları doğrultusunda bir şeyler yapmak istiyorlar.

Devleti bütünleyiciBazı sosyal teorisyenler, refah devletinin gönüllü işler için uygun olmadığını bunun nedeninin de devletin büyüklüğünden dolayı sivil toplum için çok az iş fırsatının kaldığını söylüyor. Fakat Danimarka’da gönülli işler genellikle devlet veya belediyelerce ekonomik olarak destekleniyor. Özellikle belediyeler gönüllü işleri yaşlı bakımıyla ilişki kullanıyor.

Danimarka’da refah devleti gönüllü işleri fuzuli kılmıyor ama yapısını değiştiriyor. Mesela yaşlıların ‘ziyaretçi arkadaşları’ gibi. Refah devleti, profesyonel bakımla ilgilenirken gönüllüler ziyaretlerin sosyal boyutu ve yaşlılarla iyi vakit geçirmekle ilgileniyor. Yani gönüllülük refah devletinin yaptıklarının üzerine inşa ediliyor. Fridberg, bu yüzden devlet ve gönüllük arasında iş bölümü olduğunu söylüyor.

Toplumsal getirileri ve sosyal bütünlüğün yanı sıra, gönüllü işler ekonomi için de yararlı. 2004 göstergelerine göre, Danimarka’da gönüllü işlerin ekonomik değeri gayri safi yurtiçi hasılanın %2.5 civarındayken, 2010’da bu değerler 5.2 milyar dolardı.

Gelecekte daha fazla gönüllü

1999’da Danimarkalı gönüllü çalışanların oranı %25 iken 2004’te %35’e çıktı. Bugün ise bu oran %43. Torben Fridberg’e göre krize rağmen gelecekte daha fazla gönüllü çalışan olacak.

Gönüllü işler üzerine önemli derece odaklanılıyor ve daha fazla insanın ilgisini çekmeye devam edecek. Aynı zamanda, yer yıl nüfus daha eğitimli olduğu için gönüllü işlere daha fazla sunacakları ustalıkları oluyor. Danimarka sivil toplumu oldukça dinamik ve daha iyi bir toplum için gerekenleri yerine getirmekte maharetliler. Bu da gelecekte daha fazla gönüllü işlerin olacağı anlamına geliyor

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort