Danimarka İş-Yaşam Dengesi

Danimarka İş-Yaşam Dengesi

Danimarkalılar genelde kariyerleri ve özel hayatları arasında sağlıklı bir denge tutturdukları için dünyadaki en mutlu insanlardan sayılırlar.
Danimarka’nın sağlıklı iş-yaşam dengesi bir gurur kaynağı. Serbest çalışma koşulları ve sosyal yardımlaşma ağları (doğum izni ve kreşler de dahil) ile Danimarka refah modeli sadece uluslararası eşitlik sıralamasında en üst sıraya yerleşmekle kalmayıp yüksek yaşam koşullarına da sahip bir ülke haline getiriyor.Bugünlerde, iş-yaşam dengesi konusunda iş hayatımızı ne kadar kaplamalı sorusu tartışılıyor. Bazıları için, iş en önemli öncelik olurken diğerleri için aile ve boş zaman faaliyetleri daha önemli bir yer tutuyor. Aslında ne kadar çok birey varsa o kadar da fazla iş-yaşam dengesi mevcut.Şimdilerde birçok ülke Danimarka’nın yüksek yaşam standartlarını taklit etmeye çalışıyor. Danimarka’da yaşayan dört aile bize iş-yaşam dengesi hakkındaki deneyimlerini anlattı.

Bazı Noktalar:– İş-yaşam dengesi iş hayatını (kariyer ve azim) bir yanda tutmak ve özel yaşamı (sağlık, eğlence, boş vakit, maneviyat ve aile) başka bir yanda tutmak anlamına geliyor.

– Danimarkalılar, serbest çalışma koşullarıyla çalışıyor, genellikle işe kaçta başlayacaklarını kendileri seçebiliyorlar ve evde çalışma özgürlükleri de var.
– Öğle arası genelde hep aynı saatte oluyor, böylelikle iş arkadaşları ile konuşabilme ve birlikte yemek yiyebilmeye ve masalarından ayrılmaya zamanları oluyor.
– Bütün yaşta çalışanlar için en azından 5 hafta maaşlı izinleri var.
– Danimarka refah toplumu, yaşam kalitesi ve iyi iş-yaşam dengesi ile özdeşleştiriliyor.
– Serbest Gazeteci Richard tarafından hazırlanmıştır.
Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort