Danimarka İnsanı

Danimarka İnsanı

Danimarka’ya geldiğinizde halkın yardımsever ve güven dolu olduğunu göreceksiniz. İlk başta içlerine kapanık gibi dursalar da Danimarkalılar açık görüşlü, arkadaş canlısı, neşeli ve hayata hep iyi yanından bakan insanlar.

İlk adımı siz atın

Bir yere yabancı olmak, yerel alışkanlıklara ve farklı kültürlere ayak uydurmak her zaman zordur ama gerçekten tatmin edici bir deneyimdir. Bazı uluslararası gezginler, başka insanların kişisel alanlarına zorla girmek istemeyen Danimarkalıları ilk bakışta soğuk bulabilir. Bu durumda en iyi tavsiye ilk adımı atıp “merhaba” demeniz. Birçok Danimarkalının ulaşılabilir, cana yakın ve yardımsever olduğunu göreceksiniz.


İngiltere’den Alex Danimarka’da yaşamak ve okumaktan bahsediyor.

Danimarkalılar yüzeysellikten kaçınır

Danimarkalılar yüzeysellikten ve abartıdan genelde hoşlanmaz. Bir şeyler elde edebilmek için gereksiz iltifatlar yağdırmazlar. Kibar ve dürüst bir yaklaşım her zaman daha önemli.
Bu Danimarkalıların espri anlayışı olmadığı anlamına gelmiyor tabii ki. İlk bakışta ciddi görünseler de Danimarkalıları tanıdıkça ne kadar açık sözlü ve eğlenceli olduklarını göreceksiniz. Mizah ve özellikle ironi, Danimarka kültürünün önemli parçaları.

Danimarkalılar açık sözlüdür

Danimarkalıları tanıdıkça, kendilerini oldukça açık bir şekilde ifade ettiklerini göreceksiniz. Açık tartışma Danimarka kültürünün temel unsurlarından biri. Çocukların evde ve okulda düşüncelerini ifade etmeleri teşvik ediliyor ve soru sorabilecek kadar büyüdüklerinde yetişkin konuları hakkında da bilgilendiriliyorlar.

Danimarkalılar dakiktir

Genelde rahat davranan ve arkadaşlıktan hoşlanan Danimarkalıların bazı kuralları var. Örneğin, her zaman dakik ve dikkatliler. Arkadaşlarınızla buluşmak istiyorsanız genelde randevu alırsınız. Haber vermeden arkadaşınızın evine sohbet etmeye gitmek sık yapılan bir şey değil. Kişiye bağlı olarak davranış kurallarını yok saydığınız için puan kazanabilirsiniz ama birçok Danimarkalı bu tarz davranışlardan kaçınır.

Ulusal hazine: “Hygge”

Bir partide konuşacak konunuz kalmazsa, Danimarkalılardan size “hygge” kelimesini açıklamasını isteyin. Hem Danimarka kültürü hakkında yeni bir şey öğreneceksiniz hem de kültürün en önemli unsuruyla ilgilendiğiniz için puan kazanacaksınız.

Birebir çevirisi zor olan “hygge”, sevdiklerinizle beraber bir şeyler yiyip içerken hissedilen konfor, sıcaklık ve rahatlık hali olarak açıklanabilir.

large

Örneğin tarzı ve havası beğenilen bir mekandan bahsedilirken “hyggeligt”, kişilerden bahsedilirken de “hygge-lig” kullanılabilir. Arkadaşlar beraber vakit geçirdikten sonra “gerçekten güzel bir gündü” anlamına gelebilecek “det var rigtig hyggeligt” ifadesini kullanırlar. “Hyg dig” (keyfini çıkar, iyi eğlenceler) diyerek birine iyi dilekte bulunabilirsiniz.

“Hygge” Danimarka’nın iklimine ve kuzeyli oluşuna bağlı olan bir kavram. Karanlık kış akşamlarında evde, restoranlarda, barlarda birçok Danimarkalı mum ışığıyla hygge oluşturur. Titreyen alevin aydınlığı da Danimarkalıların çok sevdiği, samimi bir hava yaratır.

Her kültürün kendine göre bir rahat ve sıcak ortam anlayışı vardır. Ama Danimarkalılar için “hygge” eşsiz bir kavram. Eğer Danimarka’da okumayı ve yaşamayı planlıyorsanız ve kendinizi “hygge” fikrine yakın bulabilirsiniz. Orada geçirdiğiniz zamandan çok zevk alacağınızdan eminiz!

Kısaca Danimarkalılar:

  • Bir Danimarkalı “5’te buluşalım” dediğinde, sosyal etkinlikler için bile olsa kesinlikle 5’te buluşulur.
  • Danimarkalılar düşündüklerini açıkça söyler, ve lafı uzatmazlar.
  • Resmiyetten fazla hoşlanmayan Danimarkalılar, sosyal ilişkilerinde samimiyeti tercih ederler.
  • Danimarkalılar bahar güneşinin en ufak ışıltısında bile gezmek, yürüyüş yapmak ve kafelere gitmek için dışarı çıkarlar.
Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort