Danimarka’ da Arkadaşlık Özeldir

Danimarka’ da Arkadaşlık Özeldir

Danimarka’ da Arkadaşlık Özeldir

Amerikalı Kay Xander Mellish’den Danimarkada bir yabancı olmanın verdiği zorluğu adlandırmasını istenildiğinde, hiç tereddüt etmeden “ arkadaşlık “ der.

Kay Xander Mellish metin yazarı ve çevirmendir ve “ Danimarka’ da Nasıl Yaşanır” ( How to Live in Denmark) isimli yabancı çalışanları geldikleri yabancı ülkeye hazırlamak amacıyla yazılan kitabın yazarıdır.

Kay Xander Mellish - Danimarka’ da Arkadaşlık Özeldir
Kay Xander Mellish – Danimarka’ da Arkadaşlık Özeldir

Af Susanne Sayers mail

“ Onlar çok derin ve sadakatle doludur. Burada Amerika’da ki gibi arkadaşlarınız yok. Örneğin; bizim arkadaş olarak tanımlayacabileceğimiz bir çok insan sizin için birer tanıdıktır. Öte yandan, sabah 4’ te arayabileceğiniz ve yanınızda olacağını bildiğiniz birini arkadaş olarak benimsersiniz. Bu güzel bir şey ama aynı zamanda Danimarkalılarla arkadaşlık kurmanın zor olduğu anlamına geliyor. Sadece evinize akşam yemeğine davet edeceğiniz ve ya akşam dışarı çıkabileceğiniz tanıdıklarınızın da olabileceği gerçeğine alışmanız gerekir. ”

Kay Mellish metin yazarı ve çevirmendir.“ Danimarka’ da Nasıl Yaşanır” ( How to Live in Denmark) isimli yabancı çalışanları geldikleri yabancı ülkeye hazırlamak amacıyla oluşturulan kitabın yazarıdır. Ayrıca, aynı konuda popüler birçok internet yayını bulunmaktadır çünkü çoğu insan Danimarka’yı anlamakta güçlük çektiğini söyler.

“ Dil yalnızca bir şeydir ama zor olan kültürel farklılıklardır. – özellikle resmi olmayan iş yerlerinde. Birçok insan böyledir ama buna hazırlıklı değilseniz, bir şeyler yolunda gitmeyebilir. İran’da bir mühendisi hatırlıyorum, herkesin sabah kahvaltısına sandviç ekmeklerini getirmek ve daha sonra toplamak için girdiği bir sıra vardı ve o da bu takımın bir parçasıydı. Mühendisin sırası geldiğinde istifa etmişti çünkü o bir temizlikçi değildi. Danimarka iş yerlerinde müdürlerin kahve yapabileceğini ya da kendilerine bilet ayırmak gibi işlerinin olduğu gerçeğine hazır değildi…” der Kay Mellish.

Kay Mellish Danimarkalılardan daha açık olmalarını ve diğerlerinden de bir şeyler öğrenebileceklerinin farkına varmalarını istiyor. – kendi kafalarında dünyanın en iyi ülkesinde yaşadıklarını düşünmelerine rağmen.

“ Yabancı işçilere, bize ne gösterebileceklerini sorun. Diğerlerine ve geldikleri ülkeye saygı gösterin. Merak edin. ” şeklinde tavsiyelerde bulunur Kay Mellish.

“Danimarkalıların yardımı olmadan çözülmesi zor olan bir sürü yazılmamış kurallarının olduğunu farketmeleri gerekir. Örneğin; Danimarkalıların doğum günlerinde ofise getirdikleri pastanın içinden çıkan küçük şeyler. Başka ülkelerde, meslektaşınızdan pasta getirmesi beklenir. Tüm bunlar anlayışlı bir ev sahibi olmak ve önemsiz farklılıkları görmezden gemekle ilgilidir. ”der Kay Mellish.

Editör, Çeviren : Büşra Kaçan
Ege Üniversitesi
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort