Danimarka Bayrağı

Danimarka Bayrağı

Tarihi ve efsanesi

Danimarka bayrağı,Dannebrog, ‘Danimarkalıların bayrağı’ ya da ‘kırmızı bayrak’ anlamına gelmektedir ve bu ad ilk kez 1478’deki bir Danca metinde ve bu tarihten 100 yıl önce olan Flemenkçe bir metinde karşılaşılır.

1370-1386 yılları arasında Hollanda armasının üzerine kırmızı üzerine beyaz bir haç IV. Valdemar Atterdag’ın montunun koluna yerleştirilmişti.

danish-flag580

Efsaneye göre, Danimarka bayrağı, Dannebrog, Estonya ile savaşı sırasında gökten düşmüştür; bu efsane Fransiskan rahibi Peder Olsen tarafından 1520’lerin başında kaleme alınmış olan Christiern Perdersen Dan Vakayiname’sinde geçer. Bu daha sonradan 1219’daki savaş ile bağlandırılır ve geleneklere göre de 15 Haziran 1219’da Talin Savaşı’nda ortaya çıkmıştır.

Efsane büyük ihtimalle 1500’lerde Kral Hans’ın Kuzey Almanya’daki Dirmarshes bozgununda kaybettiği kraliyet bayrağı ile ilişki olarak ortaya çıkmıştır. 1559’da II. Frederik bayrağı yeniden ele geçirir ve şu anda Kuzey Almanya olan Schleswig Kathedraline bayrağı asar.

1500’deki sefer şarkısında, haçlı bayrak Roma İmparatorluğu’nun mutlak krali olduğu ve Hristiyanlığa döndüğü savaştan önceki Roma İmparatoru Constantine’in hayali ile ilişkilendirilir.

In hoc signo vinces (işaretin altında zafer kazanmışsın) sözleri ile bağıntılı haçın görüntüsü gökyüzündeki haç şeklindeki mucizelere örnektir; özellikle İber yarımadasında Hristiyanlar ile kafirlerin arasında geçen savaşlarla bağlantılıdır.

Dannebrog’taki haç

Danmarks_flag_1219_Lorentzen

Kırmızı çerçeveli beyaz haç formu 1938’de Moors’a karşı haçlı seferleri sırasında kurulan Portekiz İsa’nın Emirleri tarafından kullanılmıştır. Portekiz altın parası, portugalese veya português, Hristiyanlık haçını ve in hoc signo vinces sözlerini tekrardan çıkarmıştır.

1591’de IV. Christian, Danimarka paralarını Dannebrog’daki haça benzetilmeye başlanan benzer bir haçla bastırmıştı. 1603’te, Dannebrog’un cennetten düştüğü efsanesiyle Consrantine’in görüşünün karşılaştırıldığı Vakayiname’de Arild Huitfeldt’in alıntı yaptığı Constantine’in özdeyişi de eklenmiştir.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort