Yeni Zelandalı Rachel

Yeni Zelandalı Rachel

Yeni Zelandalı Rachel

İsim: Rachel MacIntyre
Yaş: 37
Memleket: Yeni Zelanda
Meslek: Mimar

Ne zamandır Danca öğreniyorsunuz?
Kasım 2010’dan beri.

Öğrenimi kolay bir dil mi?
Hayır. Yumuşak bir dil olmadığı ve oldukça monoton olduğu için başlarda dinlemekte zorlandım. Şanslıyım ki aldığım eğitim çok etkili ve haftada üç kez oraya gidiyorum. İlk olarak çok fazla tekrar var ancak işe yarıyor gibi görünüyor. Yeni biriyle tanıştığımda hala başta anlamakta güçlük çekiyorum fakat eğer yavaş ve anlaşılabilir bir biçimde konuşurlarsa daha iyi anlayabiliyorum.

Yeni Zelandalı Rachel
Yeni Zelandalı Rachel

Kendi dilinizden ne kadar farklı?
İngilizceye benzer birçok kelime var, ancak Danca’nın farklı bir telaffuzu var. Fazladan ünlü harfler işi zorlaştırıyor. Üstelik yine Danca’nın sesine alışmak sorun ve okumak ya da alt yazı ile televizyon izlemenin yardımı dokunuyor.

Günlük yaşamınızda Danca konuşmaya başladınız mı?
Altı ay önce bir Danimarka şirketinde çalışmaya başladım ve çoğu zaman Danca konuşmak zorunda kaldığım için bunun bana çok fazla yardımı dokundu. Neyse ki hala bana karşı sabır gösteren bir Danimarkalı ile evli olduğum için aynı zamanda evde de konuşuyorum!

Danca öğrenmeye başlayacaklara ne tavsiye verirsiniz?
Tavsiyem derslere mümkün olduğunca çabuk başlamaları ve mümkün olduğunca fazla günlük hayatlarında konuşmaya başlamaları. Dili ne kadar çok kullanırsanız ona o kadar çabuk alışırsınız. Haftada bir pratik yapabileceğiniz sabırlı bir Danimarkalı arkadaş bulun. Kendinize yüksek standartlar ve zorluklar belirleyin.

Editör, Çevirmen : Burcu Kütük
İstanbul Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort