Danimarka’dan Tina

Danimarka’dan Tina

Danimarka’dan Tina

Dil öğretmeni Tina Pedersen Danca en iyi nasıl öğrenilir açıklıyor.

Neden Danca bazı insanlar için öğrenmesi zor bir dil ?
Öncelikle, Danca’da birçok sesli harf vardır bu yüzden telaffuz edilmesi oldukça zor olabilir. Bizde 13 farklı sesli harf varken bazı dillerde yalnızca 3 veya 4 sesli harf bulunur yani konuştuğunuz dile bağlı olarak farklı deneyimller elde edeceksiniz. Örneğin; İsveççe konuşursanız telaffuzu zordur. Tamamen farklı bir dili konuşmanıza rağmen hiçbir referansınız olmayacaktır ve bu da grameri ve kelimeleri zorlaştıracaktır. Bir dili konuşmak ve yazmak arasında büyük bir boşluk vardır bu yüzden bazen Danca mantıklı görünmüyor.

İinsanlar, İngilizce, Fransızca veya İspanyolca öğreniyor çünkü birçok insan dünyada bu dilleri konuşuyor. Danca’da sorun Danimarkaya geldiğinizde bu dili sadece duymanızdır bu yüzden bu dilin yurtdışındayken bir deneyimi yoktur.

Danimarka'dan Tina
Danimarka’dan Tina

Dancayı öğrenmeye başlayanlar için ne gibi tavsiyeler verirdiniz ?
Öncelikle dili ciddiye alın. Tanıştığım birçok öğrenci öğrenme sürecine bağlı kalmıyor. Dil okuluna gitmek açıkcası iyi olabilir ama bunu gerçek hayatta kullanmaya başlamanız gerekecektir bu yüzden deneyebildiğiniz kadar deneyin ve dili benimsemeye çalışın. Altyazılı televizyon izleyin, gazete okuyun ve sözlükten kelimelerin anlamlarına bakın. Dersler, iletişimsel bir yeterlilik vermemesine rağmen size bir başlangıç sağlayacaktır bu yüzden sınıf dışında pratik yapmaya ihtiyacınız olabilir.

Sadece bir yılda Dancada yeterli olacağınıza inanıyorum.

Danca öğrenmek ne kadar önemlidir ?
Bu, sizin burada ne kadar süre kalacağınıza bağlı değişir. Yalnızca birkaç ay için geliyorsanız zaman harcamaya değer mi emin değilim. Son zamanlarda Danca öğrenmenin ne kadar önemli olduğuna dair bir çok analiz vardır ve bu araştırmalar gösteriyor ki burada kalmayı planlıyorsanız dil öğrenmek toplumla bütünleşmek için bir anahtardır. Çocuklarınız varsa dil öğrenmek zorundasınız. Uluslarası bir şirkette çalışıyorsanız sürekli İngilizce konuşamayan Danimarkalılarla çalışıyor olacaksınız bu yüzden sosyal bir hayat istiyorsanız dil öğrenmek önemli. Buradaki sıhhatiniz için bu esastır.

Editör, Çevirmen : Büşra Kaçan
Ege Üniversitesi
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort