Danca Dersine Başlamak

Danca Dersine Başlamak

Yurtdışında Danca Öğrenmek

Danca dünya genelinde bir çok üniversitelerde öğretiliyor. Ayrıca Danimarka Kültür Enstitüsü’de de Danca kursları mevcut. Danimarka Büyükelçiliği ve Danimarka Konsolosluğu da kendi ülkenizdeki aktivitelere ulaşabilmeniz için size yardım ediyor. Dahası için Danimarka Büyükelçiliğinin sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Danimarka’da Danca Öğrenmek
Danimarka’da Danca öğrenmek için bir çok fırsat mevcut. Danimarka’da üç çeşit Danca Kursları bulunur. Bunlardan birincisi bütün bir akademik yıl boyunca süren kurslar, ikincisi yoğunlaştırılmış kısa dönemli kurslar ve üçüncüsü yaz kurslarıdır. Sizin ihtiyacınız, ilginiz, zamanınız ve yetkinliğiniz doğrultusunda aşağıdaki temel seçeneklerden kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.
Danimarka Yükseköğretim Kurumlarında açılan kurslar
Yerel meclis(kommune) tarafından açılan program ve kurslar
Halk eğitim merkezlerinde açılan kurslar
Özel Dil okulları ya da özel dersler
Halk okullarında açılan kurslar

Danimarka Yükseköğretim Kurumlarında Açılan Kurslar

Akademik yılın başlarında , dönem boyunca, ya da üniversite programının yaz döneminde bir çok kurum tarafından Danca kursları açılır .Bu kurumlarda kayıtları bulunan öğrenciler genellikle bu tür kurslar için para ödemezler. Ancak bu kurumlardan birinde öğrenci değilsiniz ve yine de Danca kursuna katılmak istiyorsanız kur başına 2,500 ile 5,000 DKK( Danimarka Kronu) civarı bir ücret ödemeniz gerekir.
Kurslar , kurs ücretleri ve kayıt şartları ile ilgili daha fazla bilgi için ilgili kurumun dış ilişkiler ofisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Yerel meclis (Kommune) tarafından açılan program ve kurslar

Danimarka yasaları gereğince yerel yönetimler bölgelerinde ikamet eden yabancı kişiler için Danimarka Dil ve Kültür kursları açmakla yükümlüdür.

Yerel dil okullarının kursları kurlara bölünmüştür. Kurlarda haftada 18 saat ders verilir ancak bazı dil okullarının kurları daha yoğun olabilir ya da bu dil okulları hafta sonuna da ders koyabilirler.

Bu kurslar Danimarka’ya yeni gelmiş göçmen ya da mülteciler içindir. Bu kursların bazılarına az miktarda kurs ücreti ödemeniz gerekebilir. Ek olarak bu kurslara yılda bir çok kez kayıt yaptırabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için dil okullarıyla (Sprogcentre) iletişime geçebilirsiniz.

Halk Eğitim Merkezlerinde (VUCs) Verilen Danca Kursları

Halk eğitim merkezleri yetişkinler için genel konular hakkında başlangıç ve (orta) okul seviyesinde dil kursları mevcut. Bu merkezlerde Danimarkalılar için verilen genel Danca kurslarının yanısıra yabancılar için de Danca kursları mevcuttur.

Kursların her biri 6-12 hafta sürer ve toplam 240 saattir. Kur başına 200 Danimarka kronu civarı cuzi bir ücret ödemeniz gerekir. Daha fazla bilgi için yerel meclise ya da bireysel halk eğitim merkezleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Özel Dil Okulları ya da Özel dersler

Eğer daha yoğun bir kurs ya da –belki- bireysel alabileceğiniz derslerle ilgileniyorsanız,yerel dil merkezlerini araştırıp onlarla konuşabilirsiniz. Özel bir dil okulu araştırıp ya da Danca özel ders veren bir öğretmen bulabilirsiniz.

Halk Okullarında Açılan Kurslar

Danimarkada bazı halk okulları bulundukları yerde Danimarka dili ve kültürü ile ilgili her yaz tatilinde (3-4 hafta) ya da sonbahar ve ilkbahar dönemleri sırasında (4-5 ay süreyle) kurslar açarlar. Bu kurslarda genellikle resmi test ya da sınav yapılmaz.

Danimarka halk okulları sekreterliği size açılan kurslar, kayıt, ücret hakkında daha fazla bilgi sağlamaktadır. www.hojskolerne.dk sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Link: http://denmark.dk/en/meet-the-danes/language/

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort