Polonya’dan Filip, Turizm

Polonya’dan Filip, Turizm

Burası harika bir tarzı olan, sade, işlevsel ve kaliteli bir ülke. Burada her şey insanlara yönelik.

Doğum tarihi: 80’ler
Öğrenim alanı ve eğitim enstitüsü: Turizm & Konaklama İşletmeciliği, Danimarka İşletme Akademisi Minerva
Uyruk: Polonyalı

Filip

Eğitim için neden Danimarka’yı seçtin?

Yurt dışında okuyacağımı her zaman biliyordum. Bu düşüncemin altında seyahat ve macera sevgisi, kültürlere ve özellikle dillere olan ilgimin yattığını düşünüyorum. Babam da yurt dışında bir üniversitede okumuş, onun iyi deneyimleri de etkili oldu.

Ama ben uzun bir süre Almanya’ya gitmeyi düşündüm. Bir eğitim fuarında şu anki okulumun eski öğrencilerinden biriyle tanışınca Danimarka’ya gelmeye karar verdim. Bu tamamen sezgisel bir karardı ama ülkenin iyi ekonomik durumu ve eğitime olan pratik ve bireysel yaklaşımı da beni ikna eden önemli noktalardı.

Danimarka’da okumak hakkında en sevdiğin şey ne?

Okuduğum programın karmaşık planlamasını seviyorum. Konular, projeler ve staj birbirini mantıklı bir şekilde destekliyor. Benim Turizm & Konaklama İşletmeciliği programım temel araştırma çalışmaları ve turizm piyasasının genel anlamda anlaşılmasıyla başlıyor. Üçüncü dönemden itibaren öğrencinin iş deneyimlerine dayanarak dersler daha detaylı ve odaklı hale geliyor.

Lisans tamamlama dersleri Danimarka dışında, başka bir üniversitede alınabiliyor. Bence bu yeni şeyler görmek yeni insanlar ve görüşlerle tanışmak anlamına geliyor. İşletme dersleri öğrencileri modern piyasanın değişken ve uluslararası koşullarına hazırlamalı.

Danimarka’da okumak hakkında sevmediğin şey ne?

Öğrenci yardımları ve burslar geliştirilebilir. Danimarkalı öğrenciler genelde aynı aylık maddi yardımı alıyor, ama AB’den uluslararası öğrencilere sunulan olanaklar çok az. Uyruğa değil de öğrenim verilerine ve üniversite hayatına bağlılığa göre verilen burslar herkes için daha teşvik edici ve dürüst olabilir.

Danimarka ve Danimarkalılar hakkında en sevdiğin şey ne?

Danimarka’yı tanımlamak için “hyggelig”ten daha iyi bir kelime yok. Her şey çok yakın, geleneksel ve güvenli. Dili ve Viking zamanlarında başlayan tarihi seviyorum. Kentsel mimari ve manzaralar nefes kesici olabiliyor. Burası harika bir tarzı olan, sade, işlevsel ve kaliteli bir ülke. Burada her şey insanlara yönelik.

Danimarkalılar çok yaratıcılar ve her zaman mükemmelliği hedefliyorlar. Tartışmayı seviyorlar, açık görüşlü ve hoşgörülüler ama aynı zamanda çok güçlü bir ulusal kimlikleri de var. Hayranlık uyandıran bir çok Danimarkalıyla tanıştım.

Son olarak da Danimarka’da daha çok kaldıkça, tüm güzel kadınların Danimarkalı olduğuna inanmaya başladım.

Danimarka ve Danimarkalılar hakkında sevmediğin şey ne?

Jutland’daki yemek alışkanlıkları beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. İnsanların sosisli ekmekleri geleneksel Danimarka yemeği olarak düşünmesi biraz şaşırtıcı. Randers’da iyi balık olması beni daha memnun ederdi.

Danimarka’daki en güzel deneyiminden bahseder misin?

Danimarka’daki eğitimim boyunca aslında en güzel deneyimim Norveç’teydi. Kışın İskandinav Bakanlar Kurulu’nun NORDPLUS programı tarafından finanse edilen, İskandinav turizmiyle ilgili bir kursa katıldım. Kursun odağı coğrafi turizm, yani bir yerin coğrafi karakterini koruyan veya genişleten turizm türüydü.

Bu konuda eğitim almak, çok gerçek koşullarda yaşanmış durumları öğrenmek çok heyecan verici bir deneyimdi. Ayrıca farklı ülkelerden turizm öğrencileriyle tartışabilmek ve muhteşem İskandinav manzaralarını görebilmek de çok büyük şanstı.

Danimarka’da öğrenci hayatıyla ilgili tavsiyelerin var mı?

Günün sonunda, Danimarka’daki öğrencilik deneyiminiz size bağlı. Koşullar tabii ki harika, (sunulan olanaklar, araştırma imkanları) ama onlara ayak uydurabilmek size bağlı.

Benim tavsiyem bu eğitimle neye ulaşmak istediğinizden emin olmak, sorular sormak ve en kısa sürede başka insanlarla bir arada çalışmayı öğrenebilmek.

Referansına eklenmesini istediğin kişisel bir internet sayfan veya bloğun var mı?

Yok, ama kısa süre sonra blog yazıları yazmayı düşünüyorum. Eğer başarırsam size haber veririm.

Gelecek öğrencilerle paylaşmak istediğin başka bir link var mı?

www.dbam.dk

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort