Yenilikçi Bir Lider

Yenilikçi Bir Lider

Danimarka gelişen endüstrisi, çevre teknolojisi, biyoteknoloji, eczacılık, telekomünikasyon, bilgi teknolojileri ve tasarım alanında yaptığı çalışmalarla bilgiyi merkeze alan bir toplum yapısına sahip.

Bugün Danimarka Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nde yüksek öğrenime dair araştırmalarda en yüksek değere sahip ülke. Birkaç örnek vermek gerekirse:

Çevre Teknolojisinde Bir Dünya Lideri

30 yıllık enerji politakaları Danimarka’yı biyoyakıt, rüzgar, dalga ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerjilerin kullanımı ve gelişiminde üst sıralara yükseltti. Danimarka’nın şu anki hedefi 2020’ye kadar enerjilerinin yüzde ellisini rüzgardan elde edebilmek ve 2050’ye kadar fosil yakıtlardan tamamen kurtulmak. Danimarka çevre teknolojisinde dünya lideri konumundadır. Çevre bilimi bir program bulun.

İtalyan Dario doktorasını neden Danimarka’da Yenilenebilen Enerji konusunda yaptığını açıklıyor.

Bilgi Teknolojilerinde İlk Adım

Dijital yapıları ve yüksek potansiyeli ile Danimarka bilgi teknolojilerinde ideal bir ülke haline geldi. Danimarka’daki yazılım şirketleri oldukça başarılı durumda ve bugün Microsoft, IBM, HP ve Google için önemli bir konumda.

Biyoteknoloji Öncüsü

Danimarka biyoteknolojisi biyomühendislik, enzim araştırmaları, sinir sistemi ve kanser araştırmaları gibi alanlarda oldukça önemli bir yer tutuyor. Üniversiteler, hastaneler ve şirketlerle iş birliği içinde olan Avrupa’daki ilaç gelişim alanı Medicon Valley büyüklüğüyle dünyada üçüncü sırada geliyor.
Danimarka’nın Dünya Sıralamaları (2010-2012)

*İnovasyon lideri (Avrupa’da 2.)
*Çevre Teknolojisi Yenikleri (1.)
*Çevre Teknolojisi Üretimi (1.)
*Canlı Bilimi (Avrupa’da en yüksek)
*Yetenek Barındırma (2.)
*Küresel Yaratıcılık Ödülü (4.)
*En Rekabetli Ülkeler (12.)
*Bilgi Teknolojilerinin En Geliştiği Ülkeler (4.)
*Dünyanın En Mutlu Bilim İnsanları (1.)
*Dünyanın En İyi Eğitim Sistemi (12.)

Danimarka Tasarımı – Yaşayan Efsane

Danimarkalılar sadeliği ve işlevselliği benimsemiştir. Bunu Danimarka toplumundan anlamak da mümkün. Sadelik aynı zamanda Danimarka tasarımında ve mimarisinde doğa dostu çözümlerle birlikte büyük bir yer tutmaktadır. Bugün Danimarka moda, mobilya, tasarım ve mimaride büyük oranda ihracat yapmakta, yenilikçiliği ve kalitesiyle dünya çapında tanınmaktadır.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort