Meksika’dan Claudia, Piyasa Ekonomisi

Meksika’dan Claudia, Piyasa Ekonomisi

Öğretmen ve öğrenciler arasındaki samimi ilişkiyi ve açık tartışmalara değer verilmesini seviyorum.

Konu: Piyasa Ekonomisi, 2 yıllık
Yaş: 30
Ülke: Meksika
Burs: Okul harcının 5/6’sı için burs

Claudia

Eğitim için neden Danimarka’yı seçtin?

Birkaç yıl yurt dışında yaşamak istediğim için ev yardımcısı olarak Danimarka’ya gelmeye karar verdim. İki yıl boyunca Meksikalı/Danimarkalı bir ailenin yanında çalıştım. Sonra Danimarka’da çalışan İngiliz erkek arkadaşımla tanıştım. Danca kursunda tanıştık. Danimarka’da kalmak istediğime karar verince de okula başladım. Aslında Meksika’da avukattım, ama burada çalışabilmem için ayrıca eğitim almam gerekiyordu. Piyasa ekonomisi bölümü hakkında bir arkadaşımdan iyi şeyler duymuştum. O yüzden başvurdum ve kabul edildim. Bir de burs kazandım, yani yılda 63,000 Kron yerine 10,000 Kron ödüyorum.

Danimarka’da okumak hakkında en sevdiğin şey ne?

Öğretmen ve öğrenciler arasındaki samimi ilişkiyi ve açık tartışmalara değer verilmesini seviyorum. Eğitim seviyesinin yüksek olması da çok güzel ve derslere katılmak herkesin kendi sorumluluğu. Derslerde ortam çok iyi ve öğrendiklerimiz hem güncel hem de iş kariyerime faydalı şeyler. Önümüzdeki yıl mezun olunca Danimarka’da iş bulabilmeyi umuyorum.

Sosyal açıdan Danimarka’da okumak hakkında en sevdiğin şey ne?

Çok iyi bir uluslararası sınıfta olduğum için şanslı hissediyorum. Latin Amerika, Kanada, Afrika ve Asya’dan birçok öğrenci var. Bu farklı kültürlerin hepsini görebilmek çok ilgi çekici ve insanlar da çok iyi ve cana yakın. Takım çalışmaları yapınca herkes bildiklerini paylaşıyor ve birbirine yardım ediyor. Tek kötü yanı daha fazla Danimarkalıyla tanışamamam.

Danimarka’da okumak hakkında sevmediğin şey ne?

Sevmediğim pek bir şey yok. Tek şikayetim harç ödemek zorunda olmam. AB ülkelerinden gelenler harç ödemiyor. Bu sistem AB ve AEA dışından öğrenciler için bir dezavantaj.

Danimarka hakkında en sevdiğin şey ne?

Korkmadan sokakta yürüyebilmeyi seviyorum. Çocuklar tek başlarına dışarı çıkabiliyor, hırsızlık veya saldırılardan korkmaya gerek yok. Başkent olmasına rağmen Kopenhag çok güvenli bir şehir. Ayrıca ulaşım sistemi de çok güzel. Etkili ve temiz bir sistem. Gideceğiniz yere zamanında varabiliyorsunuz çünkü gecikmeler çok nadir.

Danimarka hakkında sevmediğin şey ne?

Danimarka’ya gelmeye ilk karar verdiğimde istediğim şeylerden biri farklı bir kültürü içine girerek tanımak, Danimarkalılarla tanışmak ve yeni bir dil konuşabilmekti. Ama Danimarkalılarla tanışmam pek kolay olmadı. Erkek arkadaşımla benim birçok arkadaşımız var ama çoğu başka ülkelerden gelen insanlar. Çiftlerin genelde biri Danimarkalı diğeri de başka bir ülkeden. Danimarkalılarla tanışmak zor çünkü Meksika’da olduğu gibi insanlarla sokakta tanışamıyorsunuz. Danimarka’da sosyal ortamlara girmeniz gerekiyor ve insanların sosyal çevrelerine girmek de zor. Bir diğer konu da buranın çok pahalı olması. Yiyeceklerin bu kadar pahalı olması beni şaşırtmıştı. İlk geldiğimde “Burada nasıl geçineceğim?” diye düşündüm. Yaşam kalitesi harika ama her şey çok pahalı.

Danimarka’da seni en çok şaşırtan şey neydi?

Havanın insanların davranışlarına olan etkisi beni çok şaşırttı. Yazın herkes arkadaş canlısı, samimi ve mutlu. Sürekli dışarı çıkıyorlar ve sosyalleşiyorlar. Ama kışın insanlar pek konuşmuyor ve daha içlerine kapanık oluyorlar. Sadece eve gidip mumlarını yakmak istiyorlar.

Beni şaşırtan bir diğer şey de Danimarkalıların düşünce yapısı. İnsanlar çok iyi odaklanıyor. Eğer bir şey planlıyorlarsa kesinlikle başarıyorlar. Bu çok etkileyici ama hem olumlu hem de olumsuz yanları var. Olumsuz yanı, odak noktalarının dışındaki her şeyin rahatsız edici veya gereksiz görünmesi.

Nerede yaşıyorsun?

Skovlunde’de erkek arkadaşımla birlikte güzel bir evde yaşıyorum.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort