Estonya’dan Sigrid, Ulaştırma ve Lojistik

Estonya’dan Sigrid, Ulaştırma ve Lojistik

Genel olarak ortamı, Estonya’nın dört katı daha kalabalık olmasına rağmen küçük ve rahat bir yerde olma hissini seviyorum.

Doğum yeri: Estonya, Pärnu (1983)
Öğrenim alanı ve eğitim enstitüsü: Ulaştırma ve İşletme Lojistiği uzmanlığıyla Ulaştırma ve Lojistik master eğitimi, Danimarka Teknik Üniversitesi
Uyruk: Estonyalı

Sigrid

Eğitim için neden Danimarka’yı seçtin?

İskandinavya üniversitelerinin özellikle de benim alanım olan Ulaştırma ve Lojistik’te kalitesini çok önemli buluyorum. Bu yüzden okuyacağım ülkeden önce okulu seçtim. Kararımı eğitim programlarını araştırıp, Estonya’daki profesörümle konuştuktan sonra verdim. Ve bu kararımdan asla pişman olmadım.

Danimarka’da okumak hakkında en sevdiğin şey ne?

Sevdiğim birçok şey var. Öncelikle, profesörlerle olan samimi ilişkimizi ve onlarla aynı seviyede olma hissini seviyorum. Profesörler bize çok yardımcı oluyorlar. Derslerdeki tartışmaları ve farklı kültürlerden farklı insanlarla çalışma deneyimi kazandıran takım çalışmasını da seviyorum.

Ayrıca Danimarka Teknik Üniversitesi’nin sunduğu inanılmaz olanaklar ve fırsatlardan ve öğrencilere gösterdiği güvenden de çok memnunum. Tezim üzerinde çalışırken bana özel ofis verdiler ve bölüme istediğim her an kendi anahtarlarımla girebiliyorum. DTÜ’de her ülkeden istediğiniz bir makaleyi veya kitabı ücretsiz sipariş edebileceğiniz harika bir kütüphane sistemi var. Şu an hatırlayabildiğimden daha fazla olanak var.

Danimarka’da okumak hakkında sevmediğin şey ne?

Bazen derslerin Danimarka’ya biraz fazla odaklandığını düşünüyorum. Benim alanımda olay incelemesi yapmak çok önemli ama neredeyse hepsi Danimarka’yla ilgiliydi. Ayrıca bazen sınıfta yalnız hissedebiliyorsunuz, çünkü sadece Danimarkalı öğrenciler olduğunda genelde Danca konuşuyorlar. Ama sanırım bu benim de biraz pasif olmama bağlı.

Danimarka ve Danimarkalılar hakkında en sevdiğin şey ne?

Yaklaşık 2 yıldır Danimarka’da yaşıyorum ve burada kendi ülkeme döndüğümde özleyeceğim birçok şeye alıştım. Öncelikle genel olarak ortamı, Estonya’nın dört katı daha kalabalık olmasına rağmen küçük ve rahat bir yerde olma hissini seviyorum. Kopenhag’ın ve Roskilde, Hillerød, Helsingør gibi diğer küçük şehirlerin eski kısımlarındaki güzel, eski evleri seviyorum. Kafeleri, ev yapımı dondurmayı ve her yerdeki kocaman yeşil alanları da çok seviyorum.

Ayrıca burada her zaman ilginç bir şeyler oluyor; müzik dinletileri, konserler, hafta sonlarında düzenlenen pazarlar. Danimarka son derece başarılı bisiklet altyapısıyla beni bisiklet sürmeye alıştırdı. Toplu taşıma ağları da çok iyi. Ayrıca burada çok güvende hissediyorum. Yerel halk kendine güveniyor ve insanların çoğu hayata neler başarmak istediğinden emin.

sigrid2

Danimarka ve Danimarkalılar hakkında sevmediğin şey ne?

Söyleyebileceğim pek bir şey yok. Ama Danimarkalılar cana yakın olmasına rağmen arkadaş edinmek biraz zor. Çünkü ilk haftanızda başka ülkelerden gelen birçok insanla tanışıyorsunuz ve arkadaşlıklarınız başlamış oluyor ama tabii bu durum insanların kültürüne ve doğasına da bağlı. Eğer Estonya’ya da yurt dışından öğrenciler geliyor olsaydı orada da durum aynı olurdu sanırım.

Yüksek fiyatlar ve bürokrasi de pek hoşlanmadığım şeyler. Burada çalışmayacaksanız bile vergi bürosuna gidip vergi kartı almanız, kimlik kartı için formlar doldurmanız, yerel kurula ve bir doktora kayıt olmanız ve yerel banka hesabınız için postayla şifre almanız gerekiyor. Bunların çoğunda elektronik seçenekler yok. Ama yine de tüm işlerinizi halledebiliyorsunuz. Hava da bazen nemli, yağmurlu ve kapalıyken sinir bozucu olabiliyor. Ama neyse ki bu yıl hava hep güzeldi.

Danimarka’daki en güzel deneyiminden bahseder misin?

Tek bir şeyden bahsetmek biraz zor. Burada keyif aldığım çok şey var. Kısa ve tam olmayan bir liste yapayım: Öncelikle burada tanıştığım uluslararası insanlar ve dil okulunda girdiğim ilginç Danca dersleri, Christiana’daki müzik dinletileri gibi birçok güzel etkinlik, konserler, hafta sonu kurulan antika pazarları, milli parklara yapılan bisiklet turları, yerel yemekler, Fælledparken’deki karnaval… Ve tabii ki Kopenhag’daki genel atmosfer.

Danimarka’da öğrenci hayatıyla ilgili tavsiyelerin var mı?

Buraya okumaya gelirseniz ilk andan itibaren yerel halkla iletişim kurmaya çalışın, dil dersleri alın ve buranın insanlarıyla daha iyi tanışabilmek için “kollegium” yani yurtta bir oda bulmaya çalışın. Danimarkalılar Estonyalılara benziyor aslında. Şimdi Estonyalıların kendileri hakkında kullandığı bir deyimi söyleyeceğim ve bu deyim Danimarkalılara da uygun: “İlk önce başlayamıyorlar, sonra da duramıyorlar.”

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort