Danimarkalılar Nasıl İnsanlardır?

Danimarkalılar Nasıl İnsanlardır?

Yabancı bir ülkeden gelip bir şehrin kendi alışkanlıklarına ve kültürüne alışmak oldukça zor ama aynı zamanda oldukça değerlidir. Bazı insanlara göre Danimarkalılar başkalarının hayatlarına müdahale etmek istemeyen, biraz içe kapanık bir millettir. Ama en iyi tavsiye ilk adımı atmanızı söylemek olacaktır. Gidin ve merhaba deyin. Daha sonraları fark edeceksiniz ki Danimarkalıların birçoğu oldukça arkadaş canlısı ve yardımseverdir.


Video: İngiltere’den gelen Alex Danimarka’da yaşamanın ve okumanın nasıl olduğundan bahsediyor. Daha fazla video

Danimarkalılar Sığlıktan Hoşlanmaz

Genellikle Danimarkalılar abartıdan ve sığlıktan hoşlanmazlar. Biz size sevgilerini kazanmak için tavsiye vermeyeceğiz. Unutmayın ki kibarlık ve dürüstlük her zaman en iyi yoldur.

Bu tabi ki Danimarkalıların espri anlayışından yoksun oldukları anlamına gelmiyor. İlk başta çok çekingenmiş gibi gözükseler de tanıdıkça onların aslında konuşkan ve eğlenceye düşkün insanlar olduklarını anlayacaksınız. Aslında espri, özellikle ironi, Danimarka kültürünün büyük bir parçası.

Danimarkalılar Açık Sözlüdür

Özetle Danimarkalılar:

1 – “5’te buluşalım” derlerse, arkadaş toplantılarında bile 5’te buluşurlar.
2 – Ne düşündüklerini olduğu gibi söylerler ve direkt sadede gelirler.
3 – Danimarkalılar resmiyetten daha çok sıcak etkileşimlerden hoşlanırlar.
4 – Güneş gördükleri an tüm Danimarkalılar kendilerini dışarı atarlar.

Birkaç Danimarkalı tanıdığınız zaman, görüşlerini ne kadar açık bir şekilde ifade ettiklerine tanık olacaksınız. Tartışmalar Danimarka kültüründe büyük bir yer tutar. Evde veya okulda yetişkinlerin tartışığı konuları konuşacak yaşa geldikleri zaman çocuklar bu konular hakkında bilgilendirilir ve fikirlerini açıkça ortaya koymaya teşvik edilir.

Danimarkalılar Dakiktir

Birçok Danimarka vatandaşı dertsiz tasasız olmalarına rağmen yine de bazı formalite özelliklere sahiptirler. Mesela o kadar dakiklerdir ki arkadaşlarıyla buluşmak için önceden randevu ayarlarlar. Arkadaşlarının evine bir anda çıka gelmek tercih ettikleri bir buluşma şekli değildir.

Milli Hazine: “Hygge”

Eğer bir partide konuşacak bir şeyleriniz kalmadıysa bir Danimarkalıdan “hygge” kelimesinin ne olduğunu açıklamasını rica edin. Sadece Danimarka kültürüyle ilgili bir şeyler öğrenmekle kalmayacak, aynı zamanda sosyal yaşamlarının özünde yatan bir şeyle ilgilendiğiniz için popüler olacaksınız.

“Hygge” çevirisi oldukça zor bir sözcük. Konuşma dilinde önemsediğiniz bir kişinin size eşlik ettiğinde, mesela bir şeyler yerken ya da içerken, konforlu, sıcak ve rahat hissettirmesi olarak nitelendirilebilir.

large

Mesela bir yer “hyggeligt” ya da bir insan o enerjiye sahipse “hyggle-lig” olabilir. Arkadaşlarla geçirilen bir günden sonra “det var rigtig hyggeligt” (Oldukça samimi ve rahatlatıcı bir gündü) denebilir. Ya da birine sadece “hyg dig” (iyi eğlenceler) diyerek iyi dilekler iletilinebilir.

“Hygge” Danimarkanın iklimiyle ya da insanlarının bakış açışıyla ilintili bir şey olabilir. Kara kış gecelerinde evde, rastorantlarda ya da barlarda mum ışıklarıyla “hygge” yaratılır. Bu da çoğu Danimarkalının hoşlandığı bir atmosfer oluşturur.

Her kültürün tabi ki kendine ait rahat ve sıcak bir ambiyans şekli vardır. Ama Danimarkalılara göre “hygge” eşsizdir. Bu yüzden insanlara: “Eğer Danimarka’da yaşamayı veya okumayı düşünüyorsanız kendinizi “hygge”nin içinde bulacaksınız. Bu yüzden sizi uyarmadığımızı söylemeyin. Biliyoruz ki oldukça seveceksiniz.” diyorlar.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort