Yasalara Uygun Çalışma Saatleri

Yasalara Uygun Çalışma Saatleri

İskandinavya, Avrupa Birliği/Avrupa Ekonomik Alanı ve İsviçre vatandaşı iseniz Danimarka’da kaç saat çalışabileceğinize dair herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Eğer değilseniz Danimarka’da okurken haftada yalnızca 15 saate kadar çalışabilirsiniz.

İskandinavya, Avrupa Birliği/Avrupa Ekonomik Alanı ve İsviçre vatandaşı iseniz çalışma saatlerinize dair bir kısıtlama yok.

Yasalara Uygun Çalışma Saatleri
Yasalara Uygun Çalışma Saatleri

İskandinavya, Avrupa Birliği/Avrupa Ekonomik Alanı ve İsviçre vatandaşı olmayanlar ise haftada 15 saat, haziran,temmuz,ağustos ayları boyunca ise tam zamanlı çalışabilir. Fakat bunun için pasaportunuzda çalışma izniniz olduğuna dair bir etiket bulundurmalısınız. Eğer oturma iznine başvurduğunuz zaman çalışma izni almadıysanız Danimarka Göç Servisi’nden başvuruda bulunabilirsiniz. Oturma izni almak için 

Eğer 18 yaşından küçükseniz çalışma izni almak belli bir pozisyon üzerine yazılı bir tavsiyeniz ya da kontratınız olması gerekmektedir. İş veren aynı zamanda Danimarka Göç Servisi’ne çalışma alanı yasasına uyduğunu doğrulatmalıdır.

Not: Eğer Danimarka’da yasadışı olarak çalışıyorsanız -mesela haftada 15 saatten fazla- Danimarka Göç Servisi oturma izninizin süresini uzatmayı reddedecek ya da oturma izninizi iptal edecektir. Bu yüzden riske atmış olacaksınız. Ayrıca hem siz hem de iş vereniniz hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Faydalı Linkler

Danimarka’da okumak için oturma iznine nasıl başvurulur?

http://www.nyidanmark.dk/en-us/coming_to_dk/studies/how_to_apply.htm

Danimarka’da nereden iş bulunur?

http://studyindenmark.dk/live-in-denmark/working-in-denmark/after-graduation/

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort