Mezun Olduktan Sonra Danimarka’da Çalışmak

Mezun Olduktan Sonra Danimarka’da Çalışmak

Mezun olduktan sonra Danimarka’da çalışmak istiyorsanız işte bilmeniz gerekenler:

Danimarka mezun olduktan sonra orada çalışmanız için size birçok seçenek sunuyor. Kariyerini geliştirmeye odaklı bir insan da olsanız, kariyeriyle yaşamı arasında bir denge tutturmak isteyen biri de olsanız Danimarka’da birçok fırsat var. Hangi alanda kariyerinizi geliştirmek istersiniz?

Finlandiya, İzlanda, Norveç ve İsveç’in İskandinavya vatandaşları Danimarka’da yaşamakta, okumakta ve çalışmakta özgürdür. Vize, oturma izni veya çalışma izni gibi belgeler istenmemektedir.

Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı veya İsviçre vatandaşı iseniz çalışma iznine başvurmanıza gerek yoktur. Avrupa Birliği kuralları çerçevesinde Danimarka’da kalabilirsiniz. Fakat 3 aydan daha fazla kalmak istiyorsanız kayıt sertifikası için başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu başvuru formu Danimarka’ya geldiğiniz 3 ay içinde teslim edilmelidir. Not: Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Polonya, Romanya, Slovakya ve Slovenya’dan gelen çalışanlar için hazırlanmış geçici özel düzenleme 1 Mayıs 2009’da yürürlükten kalkmıştır.

Mezun Olduktan Sonra Danimarka'da Çalışmak
Mezun Olduktan Sonra Danimarka’da Çalışmak

Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı veya İsviçre vatandaşı olmayanlar Danimarka’da çalışmak için oturma izni almalıdır. Danimarka’daki bir yüksek öğrenim kurumundan mezun olduktan sonra oturma izniniz size iş bulma fırsatı tanımak için 6 ay daha devam edecektir. Tabi vizenizin de 6 aylık süresi olmalı. Oturma izninizin süresini nasıl uzatabileceğinize dair bilgi almak için: http://www.nyidanmark.dk/en-us/coming_to_dk/studies/extension.htm

İş arayanlar için bazı eğitim kurumları yeni mezunlarına eski mezunlarıyla irtibat kurabilme imkanı sağlıyor. Bu da onların bilgi edinmesi açısından oldukça faydalı.

Danimarka’da Kendi İşinizi Kurmak

Danimarka’da bir iş başlangıç bilgileri, araçları, şablonlar ve örnekleri için sayfasını ziyaret edin:. Bunla ilgili bilgi almak için

Danimarka İş Portalları (İngilizce)

Diğer Faydalı Linkler

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort