Kütüphaneler ve Boş Vakitler

Kütüphaneler ve Boş Vakitler

Danimarka’daki kütüphaneler ve boş vakitte yapılabilecekler hakkında faydalı bilgi edinebilirsiniz- ve ayrıca internette nasıl erişim sağlayabileceğiniz konusunda.

Halk Kütüphaneleri

Danimarka’da halk kütüphaneleri ücretsizdir. Buradan kitap, müzik DVD’leri ve bilgisayar oyunları satın alabilirsiniz. Ayrıca internete erişebilir ve uluslararası gazateleri okuyabilirsiniz. Faydalı halk bilgisine ulaşmak da mümkün. Danimarka’daki yayınlara ücretsiz genel bir bakışa ve halk kütüphanelerindeki müsait materyallerin listesine de www.bibliotek.dk adresinden ücretsiz ulaşabilirsiniz.

Danimarka Halk Kutuphanesi
Danimarka Halk Kutuphanesi

Halk kütüphaneleri ayrıca Danimarka’dan başka dillerde de kitaplar ve dergileri bulmanıza da yardımcı olacaktır. Eğer aradığınız materyal kütüphanede mevcut değilse, kütüphaneci materyalin kaynağını diğer kütüphanelerden bulmanıza yardımcı olacaktır. Daha fazla bilgi için yabancıların Danimarka toplumuna online bir tanıtımı olan www.fınfo.dk adresini ziyaret edin. Bu, uluslararası haberleri, lokal kültürel bilgi ve nasıl Danimarka uyruğundan olunabileceği üzerine detaylı bilgi gibi şeyleri içerir.

Çoğu kütüphane gençler için sergi, film, çocuk tiyatrosu performansları ve konuk konuşmacıları davet eden kulüplere sahiptir. Birçok kütüphane ayrıca ilkokul çocukları için ödev yardımı, dil öğrenme aktiviteleri ve farklı eğlence organizasyonları düzenler.

Genişbant

Danimarka eğitim kurumları ücretsiz internet erişimi sağlasa da, yine de evde internet bağlantısına ihtiyacınız olabilir. Çoğu yerleşik öğrenci evleri, aylık kiraya dahil olan internet erişimi sağlar. Ancak eğer devrediyorsanız ya da bir daireyi paylaşıyorsanız, internet  sağlanmayabilir.

Diğer bir seçenek de mobil bir genişbant aboneliği olabilir. Danimarka’daki G3 ve G4 mobil genişbant yayın alanı üzerine daha fazla bilgi için http://www.bredbaandsmatch.dk/english adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kulüpler ve Dernekler

Danimarkalılar sosyalleşmeyi sever! Danimarka’daki kulüplerin ve derneklerin üyelikleri, sanat, spor ve kültür içinden birçok aktivite seçimiyle dünyada en üst sıralardadır. Danimarka’daki spor kulüplerine üye olmanın ücreti aylık 30-65 Amerikan doları civarındadır. Ancak halk yüzme havuzları gibi birçok spor olanağı özel öğrenci oranları sağlar.

Danimarka’daki çoğu işyeri sosyal organizasyonlara ve spor kulüplerine sahiptir. Tüm Danimarka şehirlerinin ve çoğu kentsel mahallenin toplum merkezleri ve yıllık aktivite programları, festivaller ve organizasyonlarla kültür merkezleri de vardır.

Danimarka’nın ayrıca yardım dernekleri, hobi grupları ve yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım eden sivil toplum kuruluşları vardır.

Danimarka Halk Kutuphanesi
Danimarka Halk Kutuphanesi

Dış Mekan Aktiviteleri

Danimarkalılar, dünyanın en sağlıklı iş-hayat dengesine sahiptir-iş ve oyun günlük hayatın bir parçasıdır. Dış mekan aktiviteleri, bisikletle,kayakla ve hatta at sırtında bile güçlü kumullardan kayalı adalara kadar ulusun farklı manzaralarını keşfetmenize olanak sağlar.

Danimarka şehirleri geniş bir kültürel deneyim yelpazesi sunar-sanat festivallerinden  İskandinavya’nın en büyük ve en popüler tema parklarına kadar- Danimarka şehirleri birçok dış mekan spor aktivitelerine de ev sahipliği yapar. Ayrica kulüpleriyle,müzik  salonlarıyla, barlarıyla, restoranlarıyla ve açık hava festivalleriyle uğultulu bir gece hayatı sunar.

Faydalı Linkler

http://www.bredbaandsmatch.dk/english/#sthash.PL1P358j.dpuf

Danimarka’da neler yayınlanıyor ve Danimarkalı kütüphanecilerin elinde neler var?

http://bibliotek.dk/?lingo=eng#sthash.PL1P358j.dpuf

Yabancılar için Danimarka toplumuna online tanıtım

http://www.finfo.dk/emneside-en?set_language=en#sthash.PL1P358j.dpuf

Ayrıca bakınız:

www.denmark.dk — Danimarka’nın resmi websitesi

www.visitdenmark.dk — Danimarka’ya gelen ziyaretçiler için turizm danışmanlığı

www.visitcopenhagen.com — Danimarka’nın başkenti hakkında bilgi

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort