Kültür Şoku

Kültür Şoku

Yeni bir ülkede yaşayacak olmak sizi biraz sarsabilir. Buna kültür şoku adı verilir ve oldukça yaygındır. Burada kendinizi yeni bir kültüre adapte etmek için birkaç ipucu bulabilirsiniz.

Yeni bir ülkede yaşayacak olmak sizi biraz sarsabilir. Tanıdığınız bildiğiniz bir yeri bırakıp tamamen farklı bir yerde yaşamak zihnini biraz karıştırabilir. Buna tepki olarak fiziksel ve psikolojik bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu kültür şoku diye adlandırılır ve oldukça yaygındır. Yeni bir kültüre uyum sağlamak zaman alır.

kultur-soku

 

Danimarka iyi organize olmuş bir ülkedir ve insanlar sizi rahatlatmaya çalışacaktır. Buna rağmen alışmak için yine de biraz zamana ihtiyacınız olacaktır. Çoğu arkadaşınız gibi siz de bazı zamanlar “Neden yaşadığım yeri terk ettim?” diye kendinize sorabilirsiniz.

Böyle bir durumdayken bunun bir öğrenme süreci olduğunu hatırlamanız oldukça önemli. Yeni bir ülkeye ve yaşam stiline adapte olma sürecinizi bir tecrübe olarak değerlendirirseniz kesinlikle ülkenize döndüğünüzde kendinizi daha özgüven sahibi hissedeceksiniz. Unutmayın ki bu hisleri yaşayan tek insan siz değilsiniz. Duygularınız ve endişeleriniz hakkında konuşmak onların üstesinden gelmenin en iyi yoludur.

Yeni bir kültüre alışmanızı kolaylaştırmak için burada birkaç ipucu yer alıyor:

  • Yeni ülkeniz ve dili hakkında her şeyi bilemeyeceğinizi kabullenin.
  • Açık fikirli olun.
  • Kendi ülkenizde yaptığınız şeyleri burada da yapmaya çalışın.
  • Ailenizle ve kendi ülkenizdeki arkadaşlarınızla irtibat halinde olun.
  • Diğer öğrencilere nasıl hissettiğinizden bahsedin.
  • Aktif olun.

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort