Danimarka – Sağlık Hizmetleri

Danimarka – Sağlık Hizmetleri

Danimarka’da yaşayan bir öğrenci olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyorsunuz. Bilmeniz gerekenler:

Danimarka sağlık sistemi tüm vatandaşlarına eşit ve evrensel hizmetler sunar. Uluslararası bir öğrenci olarak ağız ve diş sağlığı ve fizik tedavi hariç bütün sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

image_preview -7Danimarka Nüfus İdaresi Sistemi’ne üyelik gerektirmeyen sigorta kapsamı

Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı dışındaki ülkelerden gelen öğrenciler için:

Danimarka Sağlık Yasası’na göre Danimarka’da yaşayan ama vatandaşlığı olmayan insanlar kaza, doğum, şiddetli hastalıklar ve kronik hastalıkların aniden kötüleşmesi gibi durumlarda ücretsiz olarak hizmetlerden yararlanabilirler. Diğer bütün hizmetler sizin tarafınızdan ya da sigorta tarafından ödenmelidir.

Danimarka sağlık sistemi hastalık durumunda kendi ülkenize gitmeniz için gereken nakil ücretlerini karşılamaz.

Avrupa Birliği ülkelerinden ya da İsviçre’den gelen öğrenciler için;

Eğer Avrupa Birliği ülkelerinden birinin vatandaşıysanız ya da İsviçreli iseniz, Danimarka’da 3 aydan kısa süre kalmayı planlıyorsanız ve diğer Avrupa ülkelerinden birinde resmi bir sağlık sigortanız varsa Danimarka’da kaldığınız süre içinde bir rahatsızlığınız olduğu takdirde Avrupa Sağlık Sigortası Kartınızı kullanarak bütün hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Danimarka vatandaşlarına sunulan sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu hizmetin ücreti ise doğrudan resmi sağlık sigortası servisinize yönlendirilir.

Sağlık Hizmetleri
Sağlık Hizmetleri

 

İskandinavya ülkelerinden gelen öğrenciler bu belgelerin hiçbirini göstermek zorunda değildir. Birleşik Krallık’tan gelenler ise sadece pasaportlarını göstermelidir.

Danimarka Nüfus İdaresi Sistemi’ne Üyelik gerektiren sigorta kapsamı:

Avrupa Birliği veya İsviçre dışındaki ülkelerden gelen öğrenciler için;

Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşıysanız ve Danimarka’da 3 aydan fazla kalmak istiyorsanız, oturma izni almalı ve Nüfus İdaresi Sistemi‘ne üye olmalısınız. Bundan sonra, Danimarka’daki ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Avrupa Birliği ülkelerinden ya da İsviçre’den gelen öğrenciler için

Eğer Avrupa Birliği ülkelerinden birinin vatandaşıysanız ya da İsviçreli iseniz, Danimarka’da 3 aydan kısa süre kalmayı planlıyorsanız ve diğer Avrupa ülkelerinden birinde resmi bir sağlık sigortanız varsa Danimarka’da kaldığınız süre içinde bir rahatsızlığınız olduğu takdirde Avrupa Sağlık Sigortası Kartınızı kullanarak bütün hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Danimarka vatandaşlarına sunulan sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu hizmetin ücreti ise doğrudan resmi sağlık sigortası servisinize yönlendirilecek.

Nüfus İdaresi Sistemi’ne Nasıl Kayıt Olunur?

Kayıt olurken Grup 1’de mi Grup 2’de mi sigorta yaptırmak istediğinizi seçmeniz gerekiyor.

Grup 1’deki genel praktisyenler ya da uzman doktorlar tarafından sunulan hizmet ücretsizdir. Sizi gerektiğinde uzman bir doktora havale edecek bir praktisyen seçmeniz isteniyor. Grup 2 sigortası istiyorsanız belirli genel bir praktisyene atanmayacaksınız ama randevu ile herhangi bir praktisyene ya da uzmana gidebileceksiniz. Fakat Grup 2’deki sigortanın sadece bir kısmı karşılanıyor. Danimarka halkının %98’i Grup 1 sigortasını tercih ediyor.

Ulusal Danimarka Sağlık Sigortası Kartı

Nüfus İdaresi Sistemi’ne kayıt olduğunuz zaman ulusal sağlık sigortası kartı (Sygesikringskort) edinebileceksiniz. Kart sizin bütün sağlık hizmetlerinden yararlanabileceğinize dair kanıtınızdır. Muayeneye gittiğinizde doktora ve hastaneye, reçeteli ilaç almak için eczaneye gittiğinizde kartınızı göstermelisiniz.

Kart sizin isminizi, adresinizi ve Danimarka Kimlik Numaranızı, doktorunuzun adını ve adresini gösterir. Aynı zamanda Avrupa Birliği Ülkeleri ve İsviçre dahilinde yapacağınız seyahatlar için 1 aylık sağlık sigortası sağlar.

Faydalı Linkler

ACİL DURUMDA 112’Yİ ARAYIN.

Eğer durum acil değilse haftasonları, resmi tatillerde veya haftaiçi 4’ten sonra doktorunuzla iletişime geçebilirsiniz. Numara telefon defterlerinde veya belediyenin internet sitesinde bulunabilir. Aynı zamanda bu siteleri de ziyaret edebilirsiniz:

www.laegevagten.dk ve www.sundhed.dk

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort