Danimarka’da Nasıl Nüfus Kaydı Alabilirim?

Danimarka’da Nasıl Nüfus Kaydı Alabilirim?

Danimarka’da bir dönem ya da daha uzun kalmak isteyen öğrencilere nüfus kaydı almaları için gerekli tavsiyeleri listeledik:

 

2 adımda İskandinav ülkelerinden gelen öğrenciler için Danimarka’da nüfus kaydı almak:3 adımda Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı vatandaşları için Danimarka’da nüfus kaydı almak:3 adımda Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı vatandaşı olmayanlar için nüfus kaydı:
1. Bir İskandinavya vatandaşı olarak Danimarka’da yaşama,okuma ve çalışma hakkına sahipsiniz. Sadece sürücü belgesi yada pasaport gibi fotoğraflı kimlik dökümanlarınızı götürmeniz yeterli. Danimarka’ya vardığınızda mümkün olduğunca kısa sürede Sivil Kayıt Sistemi’ne (Civil Registration System) kaydolmanızı tavsiye ederiz. En yakın Vatandaş Hizmet Merkezi’ne gidip yapabilirsiniz.(internet sitesi sadece Danca)1. Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı veya İsviçre vatandaşı olarak Danimarka’da yaşama, okuma ve çalışma hakkına sahipsiniz. Danimarka’ya vardığınızda mümkün olduğunca kısa sürede kayıt sertifikasına başvurmanızı öneririz. Kayıt sertifikası sizin Danimarka’da oturma hakkına sahip olduğunuzu belgeleyen dökümandır. Bölgedeki en yakın Devlet İdaresi’ne gidip başvuruda bulunabilirsiniz.1. İskandinavya, Avrupa Birliği veya İsviçre vatandaşı değilseniz Danimarka’ya gelmeden önce Danimarka Göç Servisi’nden oturma izni almalısınız. oturma izni başvurunuzu Danimarka’da kabul gördüğünüz okuldan kabul mektubunu alır almaz kendi ülkenizdeki Danimarka büyükelçiliğine veya konsolosluğuna yapabilirsiniz.
2. Sistemden numaranızı aldığınızda kaydınız tamamlanıyor ve bu numara ile banka hesabı açabilir, kütüphaneleri kullanabilir veya bölgenizdeki DVD mağazaları için üyelik kartı edinebilirsiniz.2. Kayıt sertifikanızı aldığınızda Sivil Kayıt Sistemine de kaydolmalısınız. Bunun için en yakın Vatandaş Hizmet Merkezi’ne gidebilirsiniz.2. Danimarka’ya vardıktan sonra Sivil Kayıt Sistemi’ne kaydınızı yaptırabilirsiniz. Bunun için en yakın Vatandaş Hizmet Merkezi’ne gidebilirsiniz. Oturma izni belgenizi de götürmeyi unutmayın.
3. Numaranızı aldığınız zaman kaydınız tamamlanır ve bu numarayla banka hesabı açabilir, kütüphaneleri kullanabilir ya da bölgenizdeki DVD mağazaları için üyelik kartı edinebilirsiniz.3. Sistem numaranızı aldıktan sonra kaydınız tamamlanır ve bu numarayla banka hesabı açabilir, kütüphaneleri kullanabilir ya da bölgenizdeki DVD mağazaları için üyelik kartı edinebilirsiniz.

 

Faydalı Bağlantılar:

Vatandaş Hizmet Merkezi:

https://www.borger.dk/FOA/Sider/default.aspx?fk=22&foaid=11541520&pfid=19

Bölgedeki Devlet İdaresi:

http://statsforvaltning.dk/site.aspx?p=5466

Sivil Kayıt Sistemi:

http://www.cpr.dk/cpr/site.aspx?p=34

Danimarka’daki Yabancılar İçin Çevrimiçi Topluluk

http://www.foreignersindenmark.dk/

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort