Avustralya’dan Declan, Sosyoloji

Avustralya’dan Declan, Sosyoloji

Eğitimi, bağımsız düşünmemiz ve tartışmalara katılmamız için verilen desteği seviyorum.

Konu: Sosyoloji, üçüncü yıl
Yaş: 21
Ülke: Avustralya
Burs: Declan Kopenhag Üniversitesi’yle anlaşması olan Sidney’deki okulu Macquarie Üniversitesi’nden burs almış. Yarı zamanlı işinden kazandığı parayı da biriktirmiş ve Avustralya devletinden aylık gençlik bursu alıyor.

Declan

Eğitim için neden Danimarka’yı seçtin?

Avustralya’da ders kitaplarımızdan biri Kopenhag Üniversitesi’nin Sosyoloji bölümündendi. Kitabı çok ilginç buldum ve bölümün diğer yayınlarını da okumaya karar verdim. Bölümün itibarından dolayı da Danimarka’ya gelmeye karar verdim. Okuduğum üniversitenin Kopenhag Üniversitesi’yle anlaşmalı olması da kolaylık sağladı.

Danimarka hakkında en sevdiğin şey ne?

Bisikletleri ve bisikletler için oluşturulan altyapıyı seviyorum. Ayrıca Sidney’e kıyasla burada hiç trafik yok ve ulaşım kolay. Cep telefonu ve benzeri iletişim ücretleri oldukça uygun, marketteki bira fiyatları da öyle! Ama bunların hepsi küçük şeyler. Genel olarak Kopenhag’daki şehir ve gece hayatını ve Danimarkalıları seviyorum. Herkes İngilizceyi çok iyi konuşuyor. Buraya ilk geldiğimde Danca bilmediğim için biraz utandım ve Danca kursuna gitmeye başladım. Temel Danca bilgisi kazandım ama İngilizce konuşmanın da sorun olmayacağını öğrendim.

Sosyal açıdan Danimarka’da okumak hakkında en sevdiğin şey ne?

Öğrenciler arasındaki yakınlığı seviyorum. Herkes çok samimi ve cana yakın. Dönem başında uluslararası bürosu birçok sosyal aktivite düzenledi ve birbirimizi daha yakından tanıma fırsatımız oldu.

Alanınla alakalı olarak Danimarka’da okumak hakkında en sevdiğin şey ne?

Eğitimi, bağımsız düşünmemiz ve tartışmalara katılmamız için verilen desteği seviyorum. Ayrıca sınavlara girmek zorunda kalmadan alabileceğimiz dersler de var. Avustralya’da aldığınız tüm dersler ücretli ve hepsinin sınavına girmek zorundasınız.

Danimarka’da seni en çok şaşırtan şey neydi?

Çok güvenli ve temiz olması beni şaşırttı. Hiç tehdit altında hissetmedim. Ayrıca bölümdeki her öğrencinin bölüme bir anahtarı olması da beni şaşırttı. Burada insanlara güveniliyor ve güvenlik hakkında Avustralya’da olduğu kadar endişe edilmiyor.

Danimarka’da okumak hakkında sevmediğin şey ne?

Sevmediğim bir şey yok sayılır. Sosyoloji bölümünde okumayı ve öğrenciler olarak bize sunulan imkanları seviyorum. Mesela öğrencilerin partiler verip, arkadaşlarıyla buluşabileceği özel bir oda var. Orası birçok sosyal aktivite için harika bir buluşma noktası. Kopenhag’daki gece hayatını da seviyorum. Sık sık hep beraber dışarı çıkıyoruz ve diğer uluslararası öğrencilerle bir araya geliyoruz.

Nerede yaşıyorsun?

Amager’de Grønjordskollegiet diye bir yurtta yaşıyorum. Güzel bir yer. Hem orada hem de Sosyoloji bölümünde birçok Danimarkalı ve uluslararası arkadaş edindim.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort