Sosyal Güvenlik ve Sendikalar

Sosyal Güvenlik ve Sendikalar

Sosyal Güvenlik ve Sendikalar

Danimarka’da işsizlik sigortası fonuna (Danca’da ‘’A-Kasse’’) otomatik olarak kayıtlı değilsinizdir bu yüzden başvurmanız gerekir. Yine de işsizlik sigortası fonunun bir üyesi olmak için ticaret birliğinin üyesi olmanıza gerek yok.

Danimarka’da (veya başka bir AB/AEA ülkesinden olup Danimarka’da çalışırken) yaşıyorsanız ve 18 ve 63 yaş aralığındaysanız üyelik için başvurmaya yetkiniz vardır. Tam veya yarım gün sigortası için başvurabilirsiniz. Sahip olmanız gereken ek gereksinimlerin bazıları:

– Fon tarafından kapsanan bir işte ücretli olarak çalışıyor olmak
– Bir firma sahibi veya eşinizin firmasında yardım ediyor olmak

Sosyal Güvenlik ve Sendikalar
Sosyal Güvenlik ve Sendikalar

İşsizlere Yardım Parası
Bunlardan yararlanabilmek için, ilk ihtiyacınız olan şey yerel iş merkezinize iş arayan olarak kaydolmanızdır. A-Kasse’nize işsizliğinizin bir bildirimini sunacaksınız. Aktif şekilde iş aramayı ve işsiz olduğunuzu kabul etmeniz ve yardım parası aldığınız sürece iş tekliflerini kabul etmeye hazır olmanız gerekir. Uygun olmak için gerekenler:

– Son 3 yıl içersinide en az 52 hafta iş sahibi olmanız ve
– En az son bir yıldır A-Kasse üyesi olmanız gerekir.

Yardım paraları en fazla 2 yıl boyunca alınabilir ve üyelik 65 yaşında biter. Önceki gelirinizden, gelirinizin %90’ına kadarını alabilirsiniz. Yardım parası her 3 ya da 4 haftada bir ödenir.

Bütün A-Kasse listesi için : ziyaret ediniz / (Danca)
A-Kassenizi seçerken fiyatları karşılaştırmak önerilir. Daha fazla bilgi için: ziyaret ediniz

Sendikalar
Danimarka’da birçok çalışan bir ‘’sendika’nın üyesidir. Sendikalar üyelerin ilgilerini çalışanlara yönlendirir ve onlara makul ödeme ve iş koşulu sunarak çalışır. Bazı çalışanlar de sendikaların üyeleridir. Koşullarla mutlu ve memnun bir şekilde çalışanlarla ilgilenirler. Çalışanlar da çalışma saatleri, ödemeler ve grevlerde istikrarlıdır.

Danimarka’da koşullarınıza uyan herhangi bir sendikayı seçebilirsiniz. Bu yüzden işveren sendika seçiminize bağlı olarak sizi işe alamaz veya işten atamaz. İş arkadaşlarınız da sizden belli bir sendika seçmenizi isteyemez. Birçok çalışan çalıştıkları şirket ve işverenle anlaşmalı sendikayı seçer.

Sendika seçiminizi eğitiminize ve sahip olduğunuz işe göre yapın. Çoğu sendika buna dayanarak kurulmuştur. Bir sendikanın üyesi olmak için koşullu borç ödemeniz lazım ama karşılık olarak sizi destekleyen bir güvenceniz olur.

Eğer bir sendikaya katılmayı düşünüyorsanız, düşünülcek bazı şeyler vardır. Bazı sendikalar farklı tipte kurslar ve bazıları da işsizlik sigortası sunar. İhtiyaçlarınıza en fazla uyan sendikanın peşinden gitmelisiniz ve her zaman katılmadan önce fiyatları karşılaştırmalısınız.

Size uyan bir sendikaya ihtiyacınız varsa: ziyaret ediniz

Editör, Çevirmen : Berkay Yılmaz
Hacettepe Üniversitesi
İngiliz Dilbilimi

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort