Danimarka’da Sağlık Hizmetleri

Danimarka’da Sağlık Hizmetleri

Danimarka’da Sağlık Hizmetleri

Danimarka’nın Sağlık Hizmetleri Sistemi
Danimarka, doktorları, tıp uzmanlarını, hastaneleri, sağlık hizmetini, ev bakımını, sağlık ziyaretçi servislerini, çocuk diş sağlığını ve daha fazlasını içeren kapsamlı bir halk sağlığı hizmetine sahiptir.

Belediye mi bölge mi?
Belediyeler çocuklar için önleyici sağlık hizmeti programlarından, evde bakımdan, sağlık ziyaretçi servislerinden, çocuk diş sağlığından ve okul içi sağlık hizmetlerinden sorumludur. Belediyeler ayrıca sağlık sigortası kartları dağıtıyor ve vatandaşların doktor seçimlerini ve sağlık sigortası planlarını yönetiyor. Beş bölge ise hastaneleri ve psikiyatrik tedavileri yönetmekle sorumlu.

Halk Sağlığı Sigortası
Danimarka kayıtlarına geçtiğiniz ve CPR numaranızı ve sarı sağlık sigortası kartınızı aldığınız anda otomatik olarak halk sağlık hizmetlerine hak kazanırsınız. Lütfen halk sağlığı sigortasının sizin tüm istekleriniz ve ihtiyaçlarınızı tamamen karşılamadığını unutmayınız.

Sağlık sigortası kartı size belediye tarafından gönderilir ve halk sağlığı işlemine dahil olduğunuzun kanıtıdır. Bu kartta adınız, adresiniz, CPR numaranız ve seçtiğiniz doktorun adı ve adresi belirtilir.

Seçtiğiniz doktoru, diş hekimini, hastane personelini ziyaret ettiğinizde veya hastaneye yatırılmanız durumunda sağlık sigortası kartınız yanınızda olmalıdır. Danimarka’nın dışına çıktığınız zaman da bu geçerlidir. Sağlık sigortası kartı bir aydan daha az süredir ülkenin dışındaysanız ve gezi amaçlı yolculuktaysanız, Avrupa içerisinde hasta olduğunuzda veya bir kaza geçirdiğinizde yardımcı olacaktır.

Daha fazla bilgi için: ziyaret ediniz (sadece Danca)
Anneler ve babalar için: www.trygmedbarn.dk

Danimarka'da Sağlık Hizmetleri
Danimarka’da Sağlık Hizmetleri

Doktor Seçimi
Belediyeye ulusal kayıtla başvurduğunuzda, istediğiniz doktoru seçebilirsiniz, örneğin kadın ya da erkek doktor tercihinde bulunabilirsiniz. Doktorun adı, adresi ve telefonu sizin sağlık sigortası kartınızda bulunacaktır.

Halk sağlığı hizmetinize doktorunuz aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Seçtiğiniz doktorunuz bazı sağlık sorunlarınızı hemen tedavi edebilir. Diğerleri daha ileri muayene ve tedavi için bir uzmandan ya da hastaneden sevk isteyebilir.

Burada yakınınızdaki doktor veya uzmanları bulabilirsiniz (sadece Danca)

“Vagtlægen” – Acil Doktorunuz
Hafta içi saat 16.00’dan sonra veya hafta sonu gün içinde ve resmi tatillerde doktora ihtiyacınız olursa, acil doktor servisini aramalısınız. Acil doktor servisinizin numarasını telefon rehberinde bulabilirsiniz.

Kopenhag acil doktor servisine şu numaradan ulaşabilirsiniz: 70130041

Aarhus/Merkez Jutland acil doktor servisi: 70113131

Kuzey Jutland acil doktor servisi: 70150300

Güney Danimarka acil doktor servisi: 70110707

Başkentte yaşayan gurbetçiler için Amerikalı bir psikolog olan Anne Elise Ingham’ın Kopenhag’da bir deneyiminin olduğu dikkatimizi çekti. Ingham, anksiyete, depresyon, ilişki sorunları ve Danimarka’daki yaşama uyum sağlamadaki zorluklar üzerinde uzman. Daha fazla bilgi için burayı ziyaret edin:

Hastaneler
Danimarka’da hangi hastaneye gideceğinizi özgürce seçebilirsiniz. Yalnızca, her hastanenin bütün uzmanlık alanlarını kapsamadığını aklınızda tutun. Bazı bölümler ülke çapında ve küçük şehirlerde belli hastanelerde bulunuyor. Bu yüzden doktorunuza hastane seçiminizi danışın.

Danimarka’daki hastanelerin listesi burada bulunabilir

Diş Sağlığı
0-18 yaş arası ücretsiz diş bakımı
Danimarka’daki tüm çocuklar 18 yaşına kadar ücretsiz diş sağlığı bakımına tabidir. Yaklaşık olarak her altı ayda bir düzenli diş kontrollerine giderler. Burada, dişlerine nasıl bakacaklarını öğrenirler ve gerektiği zaman dişlerine tedavi ve düzeltmeler uygulanır.

Okulda diş bakımı
Çocuğunuz okula başladığında otomatik olarak bazen okulda yer alan diş kontrolüne çağrılır. Ayrıca diş sağlığı çalışanları çocuklara dişlerine nasıl bakmaları gerektiğini öğretmek için okulları ziyaret eder.

Yetişkin diş bakımı
18 yaşından büyük yetişkinler yerel telefon rehberine bakarak veya internetten yakında bulunan dişçileri arayarak kendi özel diş hekimlerini bulmak zorundadır.

Kontrolleri ve tedavileri ödemek zorundasınızdır, ama devlet tutarın %40 civarını öder. Fakat, 18-25 yaş arası yetişkinler için devlet sağlık sigortası genelde %65 ödeme yapmaktadır. Bu miktar otomatik olarak faturanızdan düşer.

Eğer maliyeti azaltmak isterseniz ileri düzey öğrenciler tarafından yakın gözetim altında tedavi edilebileceğiniz bir diş hekimliği okuluna gidebilirsiniz.

Eğer özel sağlık sigortanız varsa düzenli ve özel tedaviler veya büyük diş operasyonları için fazladan finansal destek alabilirsiniz.

“Tandlægevagt” – Acil Diş Servisi
Çalışma saatleri dışında (08:00-16:00) diş tedavisine ihtiyaç duyarsanız Danimarka Diş Hekimleri Birliği’nin internet sitesinde bir liste burada bulabilirsiniz.  (sadece Danca)

İlaç
Bazı ilaçlar sadece reçeteyle alınabilmektedir. Diğerleri reçete olmadan da temin edilebilir. Doktor reçetesinin gerektiği ilaçlar yalnızca eczaneden (“apotek”) alınabilir.

Reçeteye ihtiyaç olmayan genel ilaçlar süpermarketlerde, bakkallarda, bazı petrol istasyonlarında veya 7-Eleven’da bulunabilir.

Reçete gerektiren ilaçlar genellikle pahalıdır. Bu yüzden Danimarka Ulusal Sağlık Servisi çoğu durumda ilaçlar için yardımda bulunur. Tüketici olarak ilaç aldığınızda para yardımı için uygun olduğunda otomatikman yıllık 850 Danimarka Kronundan fazla para yardımı alınırsınız. İlaç için ne kadar para harcarsanız o kadar yardım alırsınız.

Eczaneler
Eczaneler genellikle hafta içi 9:30-17:30 arası ve cumartesi günleri 9:30-12:00 veya 14:00 arası açıktır.

24 saat açık ve nöbette olan eczaneler
Ulusal Sağlık Heyeti hangi eczanelerin 24 saat boyunca görev yapacağını belirler. Ülkede bunlardan 11 tane vardır. Bazı eczaneler kapanma saatinden sonra, hafta sonları veya tatillerde yarı zamanlı çalışır. Diğer eczaneler ise kapandıktan sonra belli saatlerde nöbettedir.

Tüm eczaneler pencerelerine açılma saatleri dışında hangi eczanelerin nöbette olduğunu bildiren bir uyarı asarlar.

Çocuk Muayenesi ve Aşıları
Danimarka’da, 5 haftalıktan 9 yaşına kadar her çocuk doktorunuz tarafından 9 adet önleyici sağlık muayenesinden geçer. Muayene çocuğun gelişimi ve sağlığını baştan aşağı gözlemek için hazırlanmış bir programı takip eder. Bu muayeneler için doktorunuzdan randevu almalısınız.

Aynı zamanda tüm çocuklar bir çok farklı hastalık için aşı olur. Aşılar randevu aldığınız doktorunuz tarafından yapılır. Aşılar difteri, tetanos, boğmaca, polyo, kızamık, kabakulak, kızamıkçık ve menenjiti kapsar.

Editör, Çevirmen: Elif Eylül Nazik
Hacettepe Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort