Sosyal Güvenlik

Sosyal Güvenlik

Sosyal Güvenlik

İşsizlik Sigortası ve İşsizlik Yardımı
Danimarka’ da otomatik olarak bir işsizlik sigortası fonuna kayıtlı değilsinizdir ( Danca’ da “ A- Kasse”) bu nedenle başvuru yapmanız gerekir. İşsizlik sigortası fonu üyesi olmak için ticaret sendikası üyesi olmanıza gerek yoktur.

18- 63 yaş aralığındaysanız ve Danimarka’ da yaşıyorsanız, ( veya Danimarka’ da çalışıyorsanız, Avrupa Birliği/ Avrupa Ekonomi Bölgesi ülkeleri de olabilir. ) üyelik için başvurmaya hak kazanmışsınızdır. Yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak başvurabilirsiniz. Ek gerekliliklerden bazıları aşağıdadır ve bu özelliklerden birine sahip olmanız gerekmektedir.

• Fon tarafından sigortalanan bir uzmanlık alanında ücretli bir işte olmak.
• Bir işletme/firma sahibi olmak ya da ortağınızın firmasını işletmeye yardımcı olmak.

Sosyal Güvenlik
Sosyal Güvenlik

İşsizlik Yardımı
Yardım almanız için yapmanız gerek ilk şey bölgenizdeki meslek merkezine iş arayan olarak kayıt olmaktır. A- Kasse’ nize bir işsizlik bildirgesi sunacaksınız. İşsiz iseniz ve yardım alacaksanız, aktif şekilde iş aramayı ve iş tekliflerini kabul etmeye hazırlıklı olmayı kabul etmelisiniz. Seçilebilmeniz için:
˗ Son üç yıl içerisinde minimum 52 hafta çalışmış olmak.
˗ En az 1 yıldır bir A- Kasse üyesi olmak.

Yardımlar toplamda, maksimum 2 yıl alınabilir ve 65 yaşında üyelik biter. Gelirinizin % 90 kadarını önceki gelirinizden alabilirsiniz. Yardımlar her 3 ve ya 4 haftada ödenir.

Tüm A-Kasser listesi için tıklayın
A- Kasse’nizi seçerken fiyatları karşılaştırmanız tavsiye edilir. Karşılaştırma için tıklayınız

Sendikalar
Danimarka’ da çoğu işçi bir sendikanın üyesidir. Sendikalar üyelerin menfaatlerini işverenlere sunma, makul bir ücret ve çalışma koşullarını güvence altına alma şeklinde çalışır. Bazı işverenler de sendikalarda üyedir. İşçilerin çalışma koşullarından memnuniyeti ile ilgilenirler. İşverenler, çalışma saatleri, ödemeler ve grevler konusunda da sabittirler. Danimarka’ da koşullarınıza uyan herhangi bir sendika seçebilirsiniz. Bu yüzden bir işveren sendika seçiminize dayanarak sizi işe alamaz veya işten çıkaramaz. Meslektaşlarınız da sizden belirli bir sendikayı seçmenizi talep edemez. Birçok işçi, işveren ve şirket ile antlaşması olan sendikayı seçer. Sendikanızı eğitiminize ve sahip olduğunuz mesleğe göre seçin. Çoğu sendika genelde bu tutum üzerine kuruludur. Bir sendikaya üye olmak için koşullu bir borç ödemek zorundasınız fakat karşılığında sizi destekleyen bir sigortanız olacaktır. Bir sendikaya katılmayı planlıyorsanız düşünmeniz gereken bazı şeyler var. Bazı sendikalar üyelerine farklı türde rotalar verir ve bazılarının işsizlik sigortası vardır. İhtiyaçlarınıza en iyi şekilde uyan sendikanın peşinden gitmelisiniz ve katılmadan önce her zaman fiyatları karşılaştırmalısınız. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ev Sigortası
Ev sigortası sıradan bir evdeki tüm parçaları kapsar: mobilya, kıyafet, bilgisayar vs. Bisikletler, bahçe araç gereçleri gibi ödünç aldığınız veya kiraladığınız tüm eşyaları da kapsar.

Ev sigortası çalınan, yangın, su ve vandalizm nedeniyle hasar gören eşyaları kapsar. Buna ek olarak, başka bir kişinin yaralanmasına veya bu kişilerin özel eşyalarının zarar görmesine neden olursanız, üçüncü şahıs mali sorumluluk sigortasını da içerir.

Bazı sigorta şirketleri ev sigortasına pasaportunuzun, kredi kartınızın, sağlık sigortası belgenizin ve ya ehliyetinizin kötüye kullanımı gibi kimlik hırsızlığını da dahil eder. Birçok sigorta şirketi size genişletilmiş teminat seçeneği sunar. Örneğin bir sürü elektronik donanımınız ya da pahallı bir bisikletiniz varsa bu teminat seçeneği uygun olabilir.

Konut Sigortası
Konutunuzun üzerindeki ipotek’ i kaldırmak istiyorsanız banka veya kredi kurumu evin yangına karşı sigortalı olmasını isteyecektir bu yüzden bir çok ev sahibi hem yangına karşı hem de fırtına ve yıldırıma karşı bir koruma sağlayan konut sigortası vardır.

Evin kendisine ek olarak ev sigortası, fırın ve bulaşık makinesi gibi eşyaları da kapsar. Ayrıca evin içindeki ve altındaki kabloların, boruların; çatlama, kopma gibi durumları da buna dahildir. Birçok şirket size çeşitli türdeki su hasarı, bahçe vandalizmi, ev işi gereçlerindeki fonksiyonel bozukluk gibi genişletilmiş teminat seçenekleri sunar

Ev sigortası ayrıca maruz kalabileceğiniz hasarlar için olan yükümlülüğü de kapsar. Örneğin; zemininizin üzerindeki karı temizleyememeniz durumunda birinin üzerine düşüp yaralanması.

Kaza Sigortası
Kaza sigortası, arabanızı çarpmak, merdivenlerden düşmek gibi kazalarda koruma sağlar. Tazminat almaya hak kazanmanız için sigorta şirketiniz ile hasar seviyenizin en az %5 olması gerekir. Normalde dental hasarlar da kaza sigortaları tarafından güvence altına alınır. Bazı şirketler manzaralara da koruma sağlar.

Genellikle sigortanın 24 saat koruma sağlayıp (işte olmanız dahil) sağlamayacağını seçebilirsiniz. Ayrıca, bir kazada ölürseniz ailenizin bir ücret alma durumunu da seçebilirsiniz.

Araba ve Motosiklet Sigortası
Arabanız ya da motosikletiniz varsa, mali sorumluluk sigortası yaptırmak yasal bir gerekliliktir. Bu sigorta, sizi başka insanların yaralanmasına ve başka kişilerin araçlarının hasar görmesine karşı sizi korur. Tam kapsamlı sigorta ayrıca sizi trafik kazası, hırsızlık, vandalizm ve yangın sonucunda kendi arabanızın hasar alma durumunu da içine alır.

Sorumluluk Sigortası
Bir araba alırsanız, yasa gereği sorumluluk sigortası poliçesi yaptırmanız gerekir. Sigorta ayrıca insanlara ve mallarına gelebilecek zararlar konusunda güvence sağlar. Araba hasarını ve hırsızlığı içine alan kapsamlı bir sigortası poliçesi edinmek mümkündür. Araba üzerinde bir krediniz varsa, sigorta şirketi size kapsamlı bir sigorta teminatı sağlayacaktır.

Sigorta, tazminatı ödemek için sizin ve ya aile üyelerinden birinin başkalarına ya da başkalarının eşyalarına zararı olması durumunda yükümlülüğü kapsar. Danimarkada çoğu sigorta şirketinin çeşitli teklifleri ve fiyatları vardır. Daha fazla bilgi için bir sigorta şirketi ile bağlantı kurunuz.

Aile Sigortası
Tüm sigorta şirketleri, bütün aile üyelerinin aynı adreste yaşamasını içeren bir aile sigortası teklifinde bulunur. Bir aile sigortası; ev sigortası, mali sorumluluk sigortası ve adli yardımı içerir.

Diğer Sigorta
Bir köğeğiniz varsa, üçüncü şahıs mali sorumluluk sigortası yaptırmak yasal bir yükümlülüktür. Yazlık eviniz, karavanınız veya korumak istediğiniz bir malınız varsa da sigorta yaptırmak iyi bir fikir olabilir. Ayrıca birçok insan yurt dışı tıbbi tedavi ve kayıp bagaj gibi durumları kapsayan seyahat sigortası satın almayı tercih ediyor.

Editör, Çevirmen :Büşra Kaçan
Ege Üniversitesi
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort