Sağlık Hizmetleri

Sağlık Hizmetleri

Danimarka Sağlık Hizmetleri Sistemi

Danimarka kapsamlı bir kamu sağlık hizmeti sistemine sahiptir. Bu sistem; doktorlar, tıbbi uzmanlar, hastaneler, sağlık hizmeti, evde bakım, hemşire, pediatrik diş bakımı ve daha fazlasını kapsar. Danimarka sağlık hizmetleri sistemi, tüm vatandaşlar için sağlık hizmetinin sunduklarına eşit kullanım hakkı ilkesine dayanır.

Belediye ya da Bölge?

Belediyeler çocuklar için evde bakım, hemşire, pediatrik diş bakımı ve okullarda sağlık hizmetinden sorumludur. Belediyeler sağlık sigorta kartlarını dağıtır ve vatandaşların doktor (GP-Pratisyen hekim) seçimini ve sağlık sigortası tasarı grubunu belirler. 5 bölge ise bölgelerdeki hastanelerin ve psikiyatrik tedavinin yönetiminden sorumludur.

Danimarka Sağlık Hizmetleri

Kamu Sağlık Sigortası

Danimarka nüfusuna kaydolduğunuz andan itibaren kamu sağlık hizmetlerine direkt olarak hak kazanırsınız. Ancak Kamu Sağlık Sigortasının tüm sağlık hizmeti isteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı kapsamadığını farkında olun.

Sağlık sigorta kartınız belediye yöneticisi tarafından size yollanır ve bu kamu sağlık tedavisine hak kazandığınızın göstergesidir. Kart; adınızı, adresinizi, CPR numaranızı, pratisyen hekiminizin adını ve adresini belirtir.

*CPR numarası; Danimarka vatandaşlarının ve bu ülkede 3 aydan fazla süre ikamet edenlerin sahip olduğu kişisel kimlik numarasıdır.

Pratisyen hekime, dişçiye, hastanenin acil servisine ya da hastanede yatış durumunda gittiğinizde sağlık sigorta kartınızı yanınızda götürmelisiniz. Aynı zamanda Danimarka dışında seyahatlerinizde de yanınızda bulundurmalısınız. Eğlence amaçlı ve bir aydan kısa bir süre için Avrupa’daki seyahatinizde bir kaza yaşar ya da hasta olursanız, sağlık sigorta kartı sigorta ihtiyacınızı karşılar.

Daha fazla bilgi için www.sundhed.dk adresini ziyaret edin.(sadece Danca)

Yakında anne-baba olacak olanlar www.trygmedbarn.dk adresini ziyaret edin.

Doktor Seçmek

Belediye yönetiminize ulusal kaydınızla kayıt yaptırdığınızda, istediğiniz pratisyen hekimi seçebilirsiniz; örneğin, bayan ya da erkek doktor tercihiniz gibi. Doktorun adı, adresi ve telefon numarası sağlık sigorta kartınızda gözükecek.

Kamu sağlık hizmetine erişim pratisyen hekiminiz tarafından sağlanır. Pratisyen hekiminiz bazı sağlık sorunlarına hemen müdahale edebilir. Diğerleri bir hastanede bir uzman tarafından daha fazla muayene ya da tedavi için sevk talep edebilirler.

Yakınlarınızdaki pratisyen hekim (praktiserende læge) ya da uzmanlar için araştırma yapın.

Acil durumlar (112)

Acil bir durumda ve/ya da eğer birisi acil tıbbi tedaviye ihtiyaç duyuyorsa, 112’yi tuşlayarak çağrı merkezini arayabilirsiniz. 112’yi aradığınızda, şu mesajı duyacaksınız (Danca): “De har kaldt alarmcentralen 112. Brandvæsen, politi og ambulance. Vent roligt her” (Çevirisi: 112 acil çağrı merkezini aradınız. İtfaiye, polis ve ambulans. Lütfen bekleyiniz). Yaklaşık 10 dakika sonra aramanız yanıtlanacak. Personel İngilizce konuşur ve size olayın ne olduğunu, nerede olduğunu ve kaç kişinin yaralandığını soracaktır. Ardından çağrı merkezi ambulans, polis ya da ne tür yardıma ihtiyaç varsa o yardımın hemen gönderilmesini temin eder.

112 acil durum numarası tüm Avrupa Birliği için aynıdır.

Not: Polis ile irtibata geçmek istiyorsanız, lütfen 114’ü arayın.

“Vagtlægen” – Acil Doktorunuz

Hafta içleri saat akşam 4’ten sonra ya da hafta sonları ve resmi tatillerde gün boyunca doktora ihtiyacınız olursa, acil doktor servisini aramalısınız. Acil doktor çağrıları için 1813’ü arayın.

Copenhagen acil doktor servisi (incl. Frederiksberg, Tårnby and Dragør) için 70 13 00 41
Aarhus/Central Jutland acil doktor servisi için 70 11 31 31 
Zealand acil doktor servisi için 70 15 07 00
Northern Jutland acil doktor servisi için 70 15 03 00
Southern Denmark acil doktor servisi için 70 11 07 07

Bölgeye özel daha fazla telefon numaraları için www.lægevagten.dk adresini ziyaret edin (yalnızca Danca).

Acil doktor servisini aradığınızda, görevdeki doktor sizin ya da hastanın kişisel kimlik numarasını ve ardından nasıl hissettiğinizi soracaktır. Eğer başkası adına arıyorsanız, o kişinin nasıl hissettiğini soracaktır. Cevaplara göre, doktor ertesi gün doktorunuza gidip gitmemeniz gerektiğini, evinize doktorun gelip gelmemesini, acil doktor servisine gidip gitmemeniz gerektiğini ya da hastane acil bölümüne gidip gitmemeniz gerektiğini değerlendirecektir.

Hastaneler

Danimarka’da, hangi hastaneye yatmak istediğinizi kendiniz seçebilirsiniz. Ancak, tüm hastanelerde her uzmanlık bölümlerinin bulunmadığını unutmayın.

Bazıları ülke genelinde belirli hastanelerde ve hatta küçük kasabalarda da bulunur. Bu sebeple lütfen hastane seçiminizi yapmadan önce pratisyen hekiminize danışın.

Danimarka’daki hastanelerin listesini burada bulabilirsiniz.

İlaç

Bazı ilaçlar yalnızca tıbbi reçete aracılığıyla alınabilir. Diğerleri reçetesiz de alınabilir. Doktor reçetesi gerektiren ilaçlar yalnızca eczanelerden (“Apotek”) satın alınılabilir. Reçetesiz genel ilaçlar alışveriş merkezlerinden, bakkallardan ve bazı petrol istasyonlarından satın alınılabilir.

Reçete gerektiren ilaçlar genellikle pahalıdırlar. Bu sebeple, Danimarka Ulusal Sağlık Servisi çoğu durumda ilaçlara mali destek sağlar. Tüketici olarak, siz yılda 850 Danimarka kronundan fazla tazminat için uygun ilaçlar satın aldığınızda direkt olarak bir tazminat alırsınız. İlaca ne kadar fazla para harcarsanız, o kadar fazla tazminat alırsınız.

Eczaneler

Eczaneler genellikle hafta içi 9.30 – 17.30 saatleri arası ve Cumartesileri 9.30 – 12.00//14.00 saatleri arasında açıktır.

24 saat ve nöbetçi eczaneler
Ulusal Sağlık Kurulu, hangi eczanelerin 24 saat görevinde olacaklarına karar verir. Ülkede bunlardan 11 tane vardır. Bazı eczaneler, kapandıktan birkaç saat sonra ve hafta sonları ve tatiller esnasında yarı zamanlı görevdedirler. Diğer eczaneler kapandıktan sonra belli bir saatlerde nöbettedirler. Tüm eczaneler normal açılış saatleri haricinde en yakın görevdeki eczanelere istinaden camlarına bir tabela asarlar.

Çocukların Tedavileri ve Aşılamalar

Danimarka’da 5 hafta – 9 yaş zaman dilimi arasındaki her çocuk pratisyen hekiminiz tarafından dokuz tane koruyucu sağlık muayeneleri olur. Muayeneler çocuğun gelişimi ve iyiliğini derinlemesine denetlemek için bir takım plan çerçevesinde izlenir. Bu muayeneler için pratisyen hekiminizden randevu almalısınız.

Aynı zamanda tüm çocuklar birkaç farklı hastalık için aşılanırlar. Aşılamalar randevu aldığınız pratisyen hekiminiz tarafından yapılır. Aşılamalar difteri(Di), tetanos(Te), boğmaca öksürüğü(Ki), Çocuk felci(Pol), kızamık, kabakulak, kızamıkçık(MFR) ve menenjit(Hib) aşılarını içerir.

Diş Bakımı

0’dan 18 yaşa kadar ücretsiz diş bakımı
Danimarka’da tüm çocuklar 18 yaşına kadar diş sağlığı bakımlarını ücretsiz yaptırma hakkına sahiptirler. Ortalama yılda iki kez düzenli diş muayenelerine giderler. Orada, dişlerine nasıl bakmaları gerektiğini ve gerektiği zaman dişlerine nasıl tedavi uygulanması gerektiğini öğrenirler.

Okul diş bakımı
Çocuğunuz okula başladığında, otomatik olarak diş muayenesine çağrılır. Muayeneler bazen okulda yapılabilir. Üstelik diş sağlık hizmeti çalışanları çocuklara dişlerine nasıl bakmaları gerektiğini öğretmek için okullara giderler.

Yetişkin diş bakımı
18 yaş üstü yetişkinler kendi özel dişçilerini bulmalılar. Ya yerel telefon rehberine bakarak ya da yakınlarda bulunan diş doktorları için internette araştırma yaparak bulabilirler. Muayeneler ve tedaviler için ödeme yapmalısınız, ancak devlet maliyetin yaklaşık %40ını karşılar. Yine de 18-25 yaş arası yetişkinler için kanuni sağlık sigortası maliyetin %65ini öder. Bu miktar otomatik olarak faturanızdan kesilir. Eğer maliyeti düşük tutmak isterseniz, yakın gözetim altında olan gelişmiş dişçilik öğrencileri tarafından tedavi görmek üzere bir dişçilik okuluna gidebilirsiniz.

Eğer özel sağlık sigortanız varsa, düzenli ve özel tedavi ya da büyük dişsel operasyonları ödemek için fazladan mali destek alabilirsiniz.

Yararlı Bağlantılar

“Tandlægevagt” – Acil Diş Servisi

Açılış saatleri (08.00 – 16.00) dışında herhangi bir dişsel servise ihtiyacınız olursa, Danimarka Dişçiler Birliğinin internet sayfasındaki listeyi inceleyin.

Psikologlar

Danimarka’da psikologla danışmaya ihtiyaç duyan ancak kendilerini Danca ile iyi ifade edemeyen gurbetçiler için de hizmetimiz bulunuyor. Kendileri de gurbetçi olan pek çok psikoloğumuz vardır.

Sandra Gabriela Gonzales Arjantin’de dünyaya gelmiştir. İspanya, İtalya, İngiltere ve Birleşmiş Milletlerde yaşamış, okumuş ve çalışmıştır. Bireysel psikoterapi, toplu psikoterapi ve kişisel danışmanlık fırsatı sunmaktadır. Psikoterapiler İngilizce, İspanyolca ve İtalyanca ile yapılır.

Sandra ile iletişime geçmek isterseniz; telefon: +45 21434261 ya da email: sandraggonzalez@yahoo.dk

İnternet sayfası: www.internationalpsykolog.dk

Global Children’dan Anita Mayantzhusen gurbetçi çocuklarla ilgileniyor. Kendisi Eğitim Psikolojisi alanında master derecesine sahiptir.

Uluslararası danışmanlık ve rehberlik. Anita ile iletişime geçmek için telefon numarası: +45 25851211

Ya da email: anita@globalchildren.net ya da internet sayfasını ziyaret edin www.globalchildren.net

Peter MacFarlane klinik psikolojisi alanında doktora yapmış ve gurbetçilerin sorunlarında uzmanlaşmış Amerikalı bir psikologtur. Hakkında daha fazla bilgi edinmek için: www.petermacfarlane.dk

Mrs. Kit Green stres, kaygı, depresyon, alkol, yemek, keder ya da kayıp ile mücadele eden yetişkinler için danışmanlık ve psikoterapi sunuyor. Aynı zamanda yurtdışında yaşarken alışmakta güçlük çeken ve zorluklarla karşılaşanlara da yardımcı oluyor.

Kit, Psikoloji alanında master yapmıştır ve yurtdışında gurbetçilerle çalışmaktan deneyim kazanmış deneyimli bir bilişsel davranış psikoterapistidir.

İngilizce ve Danca dillerinde psikoterapiler yapar.
Kit Green ile iletişime geçin: (+45) 26433793, kg@kitgreen.dk ya da www.kitgreen.dk

Florence Noer Kopenhag Üniversitesi’nden mezun ve İntansif Kısa Süreli Dinamik Psikoterapi (ISTDP) alanında uzmanlaşmıştır. Danca’nın yanında İngilizcede de psikoterapiler yapar ve Kopenhag, Nørrebro’da bulunmaktadır.

Florance 1 yaşından beri ailesiyle dünyayı gezmektedir ve bu sebeple farklı ülke ve kültür söz konusu olduğunda ortaya çıkabilecek değişik zorlukları anlayabiliyor.

Florence’a şuralardan ulaşabilirsiniz: timein.dk@gmail.com, +45 27927777 ya da www.timein.dk.

Danimarka’da Kayropraktik

Danimarka’da Kayropraktik, Danimarka Ulusal Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan 5 yıllık bir eğitim programıdır.

Danimarka’da Kayropraktik tedavisi, size sarı bir sigorta kartı (sygesikringsbevis) sağlayan sağlık hizmetleri sistemi tarafından kısmen finanse edilmektedir.

Herhangi bir Kiropraktör için tıbbi pratisyeninize yönlendirme amaçlı danışmanıza gerek yoktur. Yalnızca Kiropraktörünüzü arayın ve bir muayene ayarlayın. Sarı renkli Danimarka sigorta kartınızı unutmayın!
Eğer Kayropraktik uygulaması ile ilgili daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, Danimarka’da yaşayan bir İngiliz Kiropraktör olan Jay Nichol D.C. sorularınızı memnuniyetle cevaplayacaktır. Tel. 38 33 03 36

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort