Evcil Hayvanlar

Evcil Hayvanlar

Evcil Hayvanlar

Bu bölümde:

• AB Üyesi Ülkelerden Danimarka’ya Seyahat
• Diğer Ülkelerden Danimarka’ya Seyahat
• Köpek ve Kedilerin Kaydı
• Nakliyat
• Diğer İskandinav Ülkelerini Ziyaret

AB Üyesi Ülkelerden Danimarka’ya Seyahat
Kimlik, Evcil Hayvan Pasaportu ve Kuduz Aşısı
Hayvanın öncelikle mikroçip ya da kulağa vb. yerlere yapılan dövme şeklinde bir kimliği olmalı. Sonrasında ise bir AB Evcil Hayvan Pasaportu’na sahip olmalı. Pasaport bir veteriner tarafından verilmeli ve pasaport, ancak bahsi geçen hayvanın, kuduza karşı aşılandığı sertifikalandırılmış ise geçerlidir.

Yasal Aşılama
Asıl kuduz aşısı, seyahatten en az 21 gün önce yapılmalı. Eğer hayvanın zaten geçerli bir kuduz aşısı varsa aşıyı yenilemek gerekli değildir. Kuduz aşısı, aşı üreticisinin tavsiyelerine uygunluğu doğrultusunda geçerlidir. Eğer evcil hayvanınız, geldiğiniz ülkeden başka bir AB üyesi ülkede aşılanmışsa kullanılan kuduz aşısına ait tavsiyeler için veterinere danışın.

Evcil Hayvanlar
Evcil Hayvanlar

Diğer Ülkelerden Danimarka’ya Seyahat
Danimarka’ya AB dışından bir ülkeden geliyorsanız köpekler, kediler ve dağ gelincikleri, ancak Avrupa Birliği’nde seyahat için geçerli olan şartlara -kimlik (mikroçip veya dövme, geçerli kuduz aşısı ve veteriner sertifikası)- uydukları sürece Danimarka’ya girebilirler.

Fakat hayvanlar Danimarka’ya sadece Kopenhag Havaalanı, Kastrup veya Billund Havaalanı’ndaki Sınır Kontrol Noktalarından biri aracılığıyla girebilirler ve tek seferde beşten fazla evcil hayvan ülkeye sokulamaz. Sınır Kontrol Noktası, ülkeye getirilecek hayvanlardan varıştan en az 24 saat önce haberdar edilmeli.

Aşağıdaki bilgiler, Sınır Kontrol Noktası’na posta veya faks ile iletilmeli:
• Hayvan ve sahibi ile ilgili menşe ülkesini de içeren bilgiler
• Varışın tarih ve saati ile uçuş numarası

Köpek ve Kedilerin Kaydı
Köpekler
4 aydan büyük köpekler kayıtlı olmalı ve ismi ile adresinin yazdığı bir tasma takmalılar. Kayıt formları; postanelerde ve kütüphanelerde bulunabilir ya da Danimarka Köpek Kayıt Merkezi (Dansk Hunderegister – Sayfadaki bilgiler sadece Danca.) ile irtibata geçebilirsiniz. Kayıt, 125 Danimarka Kronu tutmakta(2011). Kayıt belgesini saklamayı unutmayınız.

Aynı zamanda köpeğe mikroçip takılmalı ve bunu yapma yetkisi sadece veterinerlere aittir. Eğer kayıt bilgilerinde bir değişiklik olur ya da köpek ölürse Danimarka Köpek Kayıt Merkezi bilgilendirilmeli.

Sorularınız için dansk@hunderegister.dk adresinden iletişime geçiniz.

Evcil Hayvan Sigortası
Köpeğinizin neden olacağı tüm zararlardan siz sorumlu olduğunuz için bir köpek sahibi olarak köpeğinizi, zarara karşı sigortalatmalısınız. Köpek zarar sigortası, köpeğin sahibinin ya da bakıcısının mekanında yaratacağı hasarları karşılamaz. Bazı sigorta şirketleri, köpeğinizi tatile yanınızda götürdüğünüz zamanları da kapsasa da normal sigorta sadece Danimarka’da geçerlidir.

Kediler
Kedinizi kaydettirmeniz zorunlu değil; fakat kediniz kaçtığında veya bir zarar gördüğünde kayıtlı olması çok işinize yarar. Kedinizi kaydettirebileceğiniz iki yer vardır; kedinizin kulak mühürü varsa ücretsiz olarak online kayıt yaptırabileceğiniz Danimarka Kedi Kayıt Merkezi (Dansk Katteregister) ve bir veterinerin kayda ek olarak başka gerekliliklerle de ilgilendiği Danimarka Kedi Kayıt Merkezi (Det danske katteregister). İkinci seçenek, 125 Danimarka Kronu tutmaktadır (2011).

Sorularınız için dansk@katteregister.dk adresinden iletişime geçiniz.

Nakliyat

Kediniz veya köpeğinizle seyahat ediyorsanız bahsi geçen hayvanın bir mikroçipi veya görünürde bir kulak dövmesi olmalı. Ayrıca kedi/köpek, aşı bilgilerinin yer aldığı, kendine ait bir hayvan pasaportuna sahip olmalı. Hayvan pasaportu veterinerden alınabilir. Eğer hayvanınızı AB dışı bir ülkeye (Norveç, İsviçre, Lihtenştayn, Andorra, İzlanda, San Marino ve Monako hariç) götürmek istiyorsanız ülkelerin kendi kuralları geçerlidir. Daha fazla bilgi için gidilecek ülkenin elçiliği ile iletişime geçiniz.

Diğer İskandinav Ülkelerini Ziyaret

Eğer İsveç, Norveç, Finlandiya ve Bornholm’ü ziyaret etmek istiyorsanız dikkate almanız gereken bazı düzenlemeler bulunmakta.

AB üyesi bir ülke bölgesine girecek hayvanlar için geçerli olan genel kurallar aşağıdaki koşullarla uyumludur:
• Hayvanın kimliği olmalı (mikroçip veya dövme)
• Hayvanın geçerli bir kuduz aşısı olmalı; Norveç ayrıca bir kan testi de istemekte.
• Hayvanın, yukarıdaki iki sağlık koşulunu sağladığını kanıtlayan bir evcil hayvan pasaportu olmalı.

Yararlı Web Siteleri

Evcil hayvan taşınması hakkında bilgiler içeren bir Avrupa sitesi
Evcil hayvan taşınmasıyla ilgili bilgiler de içeren İsveççe, İsveç Tarım Bakanlığı sitesi
Evcil hayvanlar ve kısıtlamalarla ilgili bilgiler de içeren Norveççe, Norveç Dışişleri Bakanlığı sitesi

Editör, Çevirmen : Selin Alkan
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
İngilizce Öğretmenliği

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort