Danimarka’da Sürücü Belgesi (Ehliyet)

Danimarka’da Sürücü Belgesi (Ehliyet)

Danimarka’da Sürücü Belgesi

Son zamanlarda Dan ehliyetini ve özellikle ehliyet kurslarını ilgilendiren bazı sorular aldık. Sizlere elimizden geldiği kadarıyla yardımcı olmak istiyoruz ve konu hakkında bilgi edindiğimiz bu websitesini kontrol etmenizi öneriyoruz. Eğer Avrupa Birliği vatandaşı değilseniz, her zaman konsosluğunuzla irtibat kurun ve ülkenizin veya eyaletinizin 1.gruba mı yoksa 2.gruba mı kabul edildiğini sormak için danışın, böylelikle ehliyetinizi değiştirmek için sınav olmanıza gerek kalmayabilir. Vatandaşlık Servisi Merkezi de (Borgerservicecenter) ehliyetinizi ilgilendiren sorularınızı cevaplayabilmelidir.

Ehliyet almak
Eğer Danimarka’da ehliyet almayı diliyorsanız, öncelikle bir ehliyet kursu aramakla başlayınız. Danimarka’da bol miktarda ehliyet kursu var ve bazıları kursları İngilizce olarak da organize etmektedir. Ehliyet kursu size öğrenme ve başvuru sürecinde rehberlik edecektir.
Ehliyet kursundaki öğretmeniniz tarafından onaylanmış başvuru formunu getirmek zorunda olacağınız Vatandaşlık Servisi Merkezinde (Borgerservicecenter), ehliyet için başvuru yapabilirsiniz
Aynı zamanda bunları da getirmek zorundasınız

Danimarka'da Sürücü Belgesi (Ehliyet)
Danimarka’da Sürücü Belgesi (Ehliyet)

– Geçerli bir fotoğraf ile kendi doktorunuz tarafından onaylanmış doktor sertifikası. Fotoğraf için gerekenleri görmek için buraya tıklayın

– Geçerli bir pasaport

– Eğer Danimarka vatandaşı değilseniz, oturum izninizi getirmelisiniz. Aynı zamanda Sağlık kartınızı da (‘’sygesikringskort’’) getirmelisiniz.

180DKK’de Teori kitabını İngilizce olarak alabilirsiniz. salg@dku.dk adresine e-mail gönderin ya da bu numarayı arayın Køreskolemateriale ApS at telephone no. 6333 1055.

Daha fazla bilgi için Vatandaşlık Servisi Merkezine (Borgerservicecenter) ya da farklı ehliyet kurslarının internet sitelerine soru sorabilirsiniz.

Ehliyet alma ücretlerini burada tahmin edebilirsiniz (Sadece Danca)

Ehliyet Değişimi
Avrupa birliği ehliyetleri
Eğer ehliyetiniz başka bir Avrupa birliği ülkesinde (Norveç, Lichtenstein, İzlanda ya da Faeroe Adaları) çıkarıldıysa, Dan ehliyetiyle değiştirmenize gerek yoktur. Eğer hala daha farklı nedenlerden dolayı değiştirmek istiyorsanız, Vatandaşlık Servisi Merkezinde (Borgerservicecenter) değişim yapabilirsiniz.

Avrupa Birliği Dışı Ehliyetleri
Eğer ehliyetiniz Rusya, Güney Kore, Japonya, İsviçre, Tayvan, Brezilya, Ukrayna veya Avustralya’da (sadece başkent bölgesi) çıkarıldıysa, Danimarka’da oturum izni aldığınız zamandan 1 yıl süreyle, Dan ehliyetiyle değiştirmeniz gereklidir. Fakat bunun için herhangi bir sınav olmanıza gerek yoktur.
Ehliyetinizi Vatandaş Servis Merkezinde (borgerservicecenter) değiştirebilirsiniz

Diğer Avrupa Birliği Dışı ehliyetler
Eğer ehliyetiniz yukarıdaki ülkelerin dışındaki, Avrupa birliği üyesi olmayan ülkelerde veya Grönland’da çıkarıldıysa, Dan ehliyetiyle değiştirmeniz gerekmektedir. Eğer genel trafik güvenliği seviyesi Danimarka’dakine benziyorsa, sürüş testi yapmadan ehliyetinizi değiştirme seçeneğine sahip olabilirsiniz. Ülkenizin/eyaletinizin bu şemayla (grup 2 şeması) düzenlenen ülkeler listesinde olduğunu bulmak için konsolosluğunuza danışınız. Bu şema, ülke/eyalet’den gelen istek üzerine temel alınmaktadır.
Danimarka’da oturumunuzu aldığınızdan sonra, 90 güne kadar kendi ülkenize ait ehliyetinizle sürebilirsiniz.

Bu seçenek, sadece , sizin ülkenize ait olan ehliyetiniz geçerliyse ve Latin harfleriyle çıkarıldıysa veya resmi olarak Danca’ya, İngilizce’ye ya da Fransızca’ya çevrildiyse geçerlidir.

Aynı zamanda Dan ehliyetinin yerini tutan nüsha için yaş gereksinimleri de karşılayabilmeniz gerekmektedir.

Ehliyetinizi Dan ehliyetiyle değiştirtmek için, ehliyet sınavını geçmeniz gerekmektedir (teori ve pratik sınavı)

Lütfen Vatandaş Servisi Merkezine danışınız (Borgerservicecenter)
Ehliyetiniz, Danimarka’da en az 6 ay için çıkarılmış resmi kayıtlı oturumunuzun olmadığı zamanda çıkarılmalıdır.
Eğer Danca ya da gözlemcinin anlayabileceği herhangi bir dili konuşmuyorsanız o zaman bir çevirmen kiralamak zorunda kalacaksınız. (masrafları siz karşılayacaksınız) Çevirmen polis tarafından onaylı olmalıdır. Durumunuzla ilgili bilgi bulmak için lütfen aşağıdaki linki kullanın. Polis : www.politi.dk/en

Borgerservice: LifeinDenmark

Sıkça Sorulan Sorular

Kendi ülkeme ait olan ehliyetimi tercüme ettirmeli miyim?
Eğer ehliyetiniz latin karakterlerinin dışında başka harflerle çıkarıldıysa ya da İngilizce’ye, Almanca’ya, Fransızca’ya çeviri kapsamıyorsa, normal olarak ehliyetinizi tercüme ettirmeniz istenecektir.

Çeviriler, yetkililer tarafından onaylanmış tercümanlar tarafından yapılmalıdır.

Ehliyeti değiştirmek ne kadar zaman alır?
Avrupa Birliği Dışı ehliyet değişimi 2 aydan daha fazla zamanı bulurken, Avrupa Birliği ehliyeti değişimi genel olarak yaklaşık 6 haftayı bulmaktadır. Bir çok durumda, Vatandaş Servis Merkezi (Borgerservice) Dan ehliyetinizi alana kadar geçici bir ehliyet temin edebilir.

Kendi ülkeme ait ehliyetim Danimarka’da ne kadar zaman geçerli?
Yabancı ehliyetler, Danimarka’da bir adrese kayıt olmanızdan sonra 90 güne kadar geçerlidir. Fakat, yabancı ehliyetin Latin karakterlerinde çıkarılması ya da Danca, İngilizce veya Fransızca’ya , çıkarılan ülkedeki bir organizasyon ya da yetkili tarafından onaylanmış tercümesinin olması zorunluluktur.

Grönland’da çıkarılan ehliyetler, Danimarka’da bir adrese kayıt olmanızdan sonra 90 güne kadar geçerlidir.

Editör, Çevirmen : Serhan Bulanık
Ege Üniversitesi
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort