Danimarka’da Eğitim

Okul Harçları ve Burslar

Okul harcı ödeme zorunluluğunuzun olup olmaması, vatandaşı olduğunuz ülkeye ve bir değişim programı kapsamında olup olmamanıza bağlıdır.

Okul Harçları

Danimarka’da yüksek öğretim, AB/AEA (Avrupa Ekonomi Alanı) üyesi ülkelerden gelen tüm öğrencilere ve bir değişim programına katılan öğrencilere genellikle ücretsizdir. Diğer tüm öğrencilerin, okul harcı ödemesi gerekir. Tam zamanlı lisans öğrencileri için yıllık okul harçları, 6000 Euro ile 16000 Euro arasında değişmektedir.

Burslar

Çeşitli programlardan kabul almış, son derece yetenekli ve başarılı öğrenciler için burslar ve harç muafiyetleri mevcut. Bir Danimarka enstitüsü ve başka Avrupa enstitüleri tarafından ortak olarak sunulan belirli yüksek lisans programlarında okumak için bursa başvurmak, Erasmus Mundus projesi sayesinde mümkündür. Detaylı bilgi için lütfen aşağıdaki Erasmus Mundus bağlantısına tıklayınız.

Daha fazla bilgi için: www.en.iu.dk

Danimarka’da Eğitim

Danimarka’da Eğitim

Değişim/Ziyaret Öğrencileri

Eğer bir değişim anlaşması çerçevesinde eğitim alıyorsanız ya da bir misafir öğrenciyseniz finansal yardım alma ihtimaliniz, gelmekte olduğunuz enstitüye ve seçilen değişim anlaşmasına bağlıdır.

 • Eğer Erasmus programında yer alan bir AB ülkesinde okumaktaysanız kendi enstitünüzdeki değişim ve hareketlilik hibelerine başvurabilirsiniz.
 • Eğer bir Nordik ülkesi veya AB dışındaki belirli Avrupa ülkelerinde okuyorsanız Nordplus ve Tempus aracılığıyla belirli hibe programlarına başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Eğer AB dışında bir ülkede okuyorsanız kendi kurumunuzdaki hibe ve burs fırsatlarını araştırmanızı öneririz.
 • Eğer ülkenizin Danimarka ile çift taraflı bir anlaşması varsa Danimarkalı olmayan öğrenci ve araştırmacı olarak bazı Danimarka Hükümeti burslarına başvurma şansınız vardır.

Bazı diğer hibe ve burs programları da mevcuttur. Amerikan öğrenciler, Fulbright bursuna başvurmak için gerekli koşulları sağlıyor olabilirler. AB içi ve dışından olan öğrenciler için de birkaç burs programı, AB-veritabanı Ploteus’ta listelenmiştir.

Doktora öğrenci ve araştırmacılarının, İngilizce dilinde verilen programlar hakkında bilgi edinmek için Araştırmacı Hareketlilik Portal’ına bakması önerilir.

Uluslararsı Programlar

Danimarka’daki uluslararası öğrenciler, çeşitli programlar arasından seçim yapabilir:

 • Lisans programları
 • Değişim/Ziyaret öğrencileri için programlar
 • Bireysel olarak hazırlanmış programlar
 • Yaz okulları

Profesyonel Yüksek Öğretim Akademileri

Bu tarz eğitim kurumları Danca’da, “Erhvervsakademier” olarak adlandırılır. Burada sunulan programlar hem teori hem de uygulama bir arada yürütmekte. İşletme, teknoloji, IT, multimedya, gıda sanayi ve turizm gibi çeşitli disiplinler mevcuttur. Akademiler, 2 yıllık Akademi Meslek (AP) Programlarıdır ve hem küçük hem büyük şehirlerde bulunmalarının yanında yerel işletme ve sanayilerle de güçlü bağlara sahiptir.

Üniversite Akademileri

Danca’da “Professionshøjskoler” olarak adlandırılmakta. Üniversite akademileri, çeşitli konu alanlarında teorik bilgiyi pratik uygulama ile kombine ederek sunmakta. Programlarda, belirli meslek alanlarına yönelmeniz için sizi hazırlayan işe yerleştirmeler de vardır. İşletme, eğitim, mühendislik, IT, bakıcılık ve sosyal hizmetler gibi alanlarda dersler verilmekte. Bazı üniversite akademileri büyük şehirlerde, bazılarıysa küçük kasabaların daha sessiz sakin bölgelerinde  konuşlandırılmıştır, Enstitüler, 3-4½ yıllık Profesyonel Lisans programlarıdır ve çoğunun yerel işletme ve sanayilerle bölgesel sözleşmeleri ve güçlü bağları vardır.

Üniversiteler

Danimarka üniversiteleri, eğitimi ve araştırmayı entegre eden Avrupa geleneğine dayalıdır ve lisanstan doktora seviyesinde kadar uzanan program çeşitliliğine sahiptir. Eğitim seçenekleri, daha geleneksel akademik alanlardan, yenilikçi disiplinlerarası alanlar arasında değişim göstermekte. Çoğu üniversite; bazıları bilim ve teknoloji, IT, işletme, mimarlık, güzel sanatlar ve müzik gibi alanlarda özelleşen geniş bir disiplin yelpazesini kapsayan pek çok fakülteden oluşan eğitim kurumlarıdır. Üniversiteler, daha büyük şehirlerde kurulmuş olmalarına ek olarak çoğunlukla işletmeler, sanayiler ve diğer araştırma enstitüleriyle güçlü bağlara sahiptir. Bahsi geçenler ya 3 yıllık Lisans programları (BSc/BA) ya 2 yıllık yüksek lisans programları (MSc/MA) ya da 3 yıllık doktora programlarıdır.

Danimarka’daki yüksek öğretim kurumlarının hepsi, uluslararası kredi transferini kolaylaştıran Avrupa Kredi Transfer ve Toplanması Sistemi’ni (ECTS/AKTS) kullanmakta.

Daha fazla genel bilgi için: www.studies.ku.dk (İngilizce dil seçeneği vardır.)

Kabul

Danimarka’da tam zamanlı bir programda eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler, kabul şartlarının programdan programa değişim gösterdiğini akıllarında bulundurmalılar.

 Lisans Programları

Eğer bir Danimarka yeterlilik sınavıyla kıyaslanabilecek niteliklere sahipseniz lisans programlarına başvurmak için yeterlisiniz demektir. Tüm programlar, ileri seviyede İngilizce gerektirmektedir. Danca dilindeki programlara kabul almak için ise Yabancı Dil Olarak Danca Testi (Studieprøven i dansk som andetsprog) veya Danca Testi 2’ye (Danskprøve 2) girerek yeterli seviyede Danca bildiğinizi kanıtlamalısınız.

Yüksek Lisans Programları

Yüksek lisans programları için geçerli olan kabul şartları; yüksek standartlarda veya eşdeğerde, uluslararası tanınmışlığa sahip bir lisans derecesi, İngilizce yeterlilik belgesi ve eğer program Danca dilinde ise Danca yeterlilik belgesinden oluşmakta.

Doktora Programları

Doktora çalışmaları için genel kabul şartları, bir yüksek lisans derecesi veya eşdeğerini içermektedir. Bazı alanlarda, lisans eğitimini ve lisansüstü seviyesinde 1 yıllık bir eğitim tamamlamış öğrencilere, 4 yıllık doktora programı sunulmaktadır.

Her eğitim kurumu, kendi kabul şartlarını belirlemektedir. Bu nedenle giriş nitelikleri, ekstra sınavlar ve potansiyel kredi transferi hakkında daha fazla bilgi, kurumun kayıt ofisinden edinilebilir.

Konaklama

Bir programa kabul alır almaz konaklama için araştırmaya başlamanız şiddetle tavsiye edilir. Kurumlar, yaşayacak bir yer bulma konusunda size yardımcı olacaklardır; hatta bazıları size kalacak bir yer bulmayı garanti bile edebilir. Birkaç konaklama seçeneği mevcuttur:

 • Yurt odası, ücret: aylık 240-400 Euro
 • Bir apartman veya daireden özel olarak kiralanan oda: aylık 200-500 Euro
 • Özel olarak kiralanmış daire – yalnız veya diğer öğrencilerle ortak, ücretler önemli ölçüde değişiklik göstermekte

Faydalı Bağlantılar

Öğrenciler için Part-time İşler

Bir yüksek öğrenim programını veya gerekli bir hazırlık kursunu takip eden yabancı bir öğrenci olarak sizin, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında tam zamanlı olabilmesinin yanında haftada 15 saatlik çalışma izniniz vardır. Aynı durum, eğitiminizi tamamlamanız sonrasındaki iş arama süreci için de geçerlidir. Pasaportunuza bir çalışma izni etiketi yapıştırılacaktır.

Mevcut iş ilanlarını “İş İlanları” sayfamızdaki linkler aracılığıyla ya da aşağıdaki öğrenci veritabanlarından kontrol edebilirsiniz:

Not Çizelgesi ve Dönüşümü

Çalışmalarınız, 7 puanlı bir çizelge veya Geçti/Kaldı standartlarına göre değerlendirilir. 2, geçmek için gerekli en düşük nottur. Eğer geldiğiniz eğitim kurumu, tüm çalışmalarınızın notlandırılmasını istiyorsa bu, bazı durumlarda okutmanla görüşülerek halledilebilir. Bir Danimarka üniversitesinde eğitiminizi tamamladıktan sonra akademik not çizelgenizin olduğu bir transkript alacaksınız. Aşağıda, Danca notların AKTS’ye dönüşümünü gösteren tabloyu görüyorsunuz:

12: A: Mükemmel
10: B: Çok iyi
7: C: İyi
4: D: Ortalamanın altında
02: E: Yeterli
00: F: Yetersiz (Kaldı)
-3: G: Düşük seviye (Kaldı)

Notların Avrupa sistemindeki karşılığı için: www.studyineurope.eu

Öğrenci Site, Organizasyon ve Bağlantıları

Yeni bir ülkeye yerleşirken öğrenci de olsanız kapsamlı bir iletişim ağı kurmak her zaman faydalıdır.

www.studentizone.dk Student 1Zone, Aarhus, Kopenhag, Kolding, Odense ve Sønderborg’u kapsayan bir öğrenci portalıdır. Bu beş ülkede öğrenciler, şehir haberlerini ve uluslararası haberler ile hikayeleri okuyabilir, farklı tesisler tarafından düzenlenen etkinlikleri (şehir ve üniversite etkinlikleri) takip edebilirler. Ayrıca öğrenciler, oldukları şehirden bilgi de edinebilirler.

Danimarka’da eğitim üzerine genel siteler

Erasmus Öğrenci Ağı (ESN)

Uluslararası Öğrenci Organizasyonları

Öğrenci evleri (“Studenterhuse”)

Üniversite bazlı ağlar

—-

Editör, Çevirmen : Selin Alkan
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
İngilizce Öğretmenliği