Danimarka Kültürü

Danimarka Kültürü

Danimarka Kültürü

Kraliyet Ailesi
Bin yıldan daha uzun zamandır varlığını sürdüren Danimarka Krallığı dünyadaki en eski krallıklardan biridir. Kraliçe II. Margrethe devlet başkanıdır. Popüler ve saygı duyulan bir hükümdar olan kraliçe eski Fransız Kontu olan Prens Henrik ile evlidir. Prens Joachim ve Danimarka Veliaht Prensi olan Frederik isimli iki oğulları vardır.

2004 yılında Veliaht Prens, İskoç anne babadan doğmuş olan ve halk tabakasından gelen Avusturalyalı Mary Donaldson ile evlenmiştir. Çift, Christian Valdemar Henri John isimli Danimarka tahtında ikinci veliaht olma hakkına sahip ilk oğullarını 15 Ekim 2005’te kucaklarına almıştır. Çiftin ikinci çocuğu Prenses İsabella Henrietta Ingrid Margrethe 21 Nisan 2007 yılında doğmuştur. 8 Ocak 2011 yılında ise çiftin üçüncü ve dördüncü çocukları olan Kraliyet ikizleri, Prens Vincent Frederik Minik Alexander ve Prenses Josephine Sophia Ivalo Mathilda dünyaya gelmiştir.

The Little Mermaid - Danimarka Kültürü
The Little Mermaid – Danimarka Kültürü

Kraliyetin Rolü
Danimarka, Kraliyetin siyasi olaylarda meclisten bağımsız rol oynayamayacağı anayasal bir anayasal Monarşi vardır. Krallık, Parlamento’nun tüm yasalarını onaylasa da yasalar ancak Kabine Bakanı’nın ikinci imzasıyla yürürlüğe girebilir. Devlet Başkanı olarak kraliyet yeni hükümetin oluşturulması görevine katılır, hükümetin resmi başkanıdır bu yüzden yasaların yürürlüğe Folketing tarafından girdiği yer olan Danıştay’a başkanlık eder.

Daha fazla bilgi için: www.kongehuset.dk/english

Danimarka Bayrağı ‘Dannebrog’
Danimarka sadece dünyanın en eski krallığının varlığını sürdürmenin yanında, aynı zamanda dünyanın en eski milli bayrağını dalgalandırdığını da iddia ediyor. İşin aslı eski Danca’da Danimarkalıların renkleri anlamına gelen “Dannebrog” muhtemelen dünyanın en eski bayraklarından biri.

Dannebrog’un 13. Yüzyılda Estonya’yı Hristiyanlaştırma çabası veren Danimarkalı Haçlıların bayrağı ve sembolü olduğu söyleniyor. Efsaneye göre 15 Haziran 1219 istilası boyunca gökyüzünde sadece ani şimşekler, gök gürültüsü ve beyaz haçıyla süzülen kırmızı bir bayrak vardı.

Pagan Estonyalılara karşı saldırı başlatan Danimarka kralı II. Valdemar’a göre bayrak Danimarka Baş Piskoposunun kollarına düştü ve cennetten bir ses “Eğer bu bayrağı düşmanlarına karşı kaldırırsanız, sizden önce teslim olacaklar.” dedi. Kral bayrağı havada dalgalandırdı ve cennetten gelen bu mucizevi işaret Danimarkalıları cesaretlendirdi, onlara son Haçlı zaferini verdi.

Bu eski efsaneyi gerçek kılan herhangi bir tarihi kanıt yok fakat efsane olsun ya da olmasın; Dannebrog Danimarka’nın milli sembolü, her ne kadar 1854 yılına kadar halk sınıfından olan Danimarkalıların bundan önce Dannebrog Kral ve ülkenin tek sembolü olduğundan Dannebrog’u dalgalandırmasına izin verilmese de. Fakat 1912 yılında 15 Haziran, Bayrak günü, Valdemar günü olarak ilan edildi ve o zaman beri öyle bilindi.

Ünlü Danimarkalılar
Dünya tarafından en çok tanınan ünlü Danimarkalı, Çirkin Ördek Yavrusu gibi masallar yazmış olan yazar Hans Christian Andersen’dir. Diğer ünlü Danimarkalılar ise:

• Niels Bohr, Nobel ödülü sahibi fizikçi. Daha fazla bilgi burada!
• Arne Jacobsen, Mimar, pek çok binanın mimarı ve ‘Yumurta’ ve ‘Kuğu Sandalyesi’ gibi mobilyaların tasarımcısı. Daha fazla bilgi burada!
• Jørn Utzon, Sidney Opera Binası’nın mimarları arasında.  Daha fazla bilgi burada!
• Thomas Bjørn, ünlü golf oyuncusu. Daha fazla bilgi burada!
• Johan Kobborg, Londra’da İngiliz Kraliyet Balesi’nin baş dansçısı. Daha fazla bilgi burada!
• Søren Kierkegaard, filozof, teolog, şair, eleştirmen ve dini otorite. Ayrıca ilk varoluşçu filozof olarak kabul edilir.  Daha fazla bilgi burada!

Danimarka Dili: Danca
Nüfusun %98’den fazlası Danca konuşur. Almanca, Almanya’ya sınırı olan Nord-Schleswig bölgesinde, 5 milyon 200 bin Danimarka nüfusunun yaklaşık % 0.4’ü oluşturan 23.000 insan tarafından konuşulan alanda resmi dini dil olarak görülür.

Danca Hint-Avrupa dil ailesinden gelir ve dahası İsveçce, Norveççe, İzlandaca ve Faroese diliyle birlikte Germen dilleri sınıflandırmasına girer. Milattan sonra 200 ve 1200 yılları arasında İskandinav dili çok yaygındır ve Danca da onun diyalektlerinden biridir.

Zaman ilerledikçe Danimarkalılar alt Almanacadan Fransızca ve İngilizceye kadar pek çok başka dillerden gelen kelimelerin kullanımına uyum sağlamışlardır. Bu değişimler Ortaçağ’da Alman tüccarlarla ticaret, Viking çağındaki dini görevler, Lüteriyen Reformu, Ortaçağdaki Alman göçü ve son birkaç yüzyılda dünyanın geri kalınıyla artan iş ve sosyal bağlantılar gibi faktörlerden dolayı yaşanmıştır. Kısacası, para ve din Danimarka dili Danca üzerindeki değişimleri körüklemiştir.

Editor, Çevirmen: Ecem Alpsoy
Hacettepe Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı

 

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort