Çocuk ve Aile

Çocuk ve Aile

Çocuk ve Aile

Hamilelik ve Doğum Muayenesi
Hamile bayanlar bir doktor ya da ebe tarafından muayene edilme hakkına sahiptirler. İlk kontrol, hamileliğinizin dokuzuncu haftasında doktorunuzla yapılır. Bu dönemde kontrole gitmek size bağlıdır. Hamileliğin 10-12’inci haftasında, ebe ya da doktorunuzca belirlenecek olan, çocuğun belli kalıtsal hastalıklara ya da engele sahip olma riskinde olup olmadığını gösterecek bir muayeneye gidebilirsiniz. Hamilelik sürecinin kayda alındığı bir dosya açılacaktır.

Doğum Hazırlıkları
Bebeğin gelişimi ve hamilelik süresinde vücuttaki değişiklikler hakkında bilgi edinebileceğiniz hamilelik öncesi kurslar sunulur. Vücudu eğiten ve doğumun daha kolay ve daha az acılı olmasını sağlayan fiziksel egzersizler ve nefes egzersizleri de öğretilir. Mevcut kurslar hakkında doğum ebenize danışabilirsiniz. Kurslara yanınızda biriyle gelebilirsiniz.

Çocuk ve Aile
Çocuk ve Aile

Doğum
Danimarka’da, birçok insan hastanenin annelik servisinde doğum yapar. Nerede ve nasıl doğum yapmak istediğinize karar verebilirsiniz. Eşinizi ya da başka birini doğuma getirebilirsiniz. Bebeğinizi evde doğurmak da mümkündür. Lütfen doğum ebenize danışınız.

Annelik Servisi
Buradan, bebek bakma ve emzirme hakkında tavsiyeler ve yardımlar alabilirsiniz.

Doğum Sertifikası, İsimlendirme ve Vaftiz Töreni
Bebek doğduğunda, aile, doğum sertifikasını veren Eyalet Kilisesi’nin kayıt memuruna gönderilecek olan bir form doldurmalıdır. Danimarkalı İnsanların Kilisesi (Folkekirken), eyalet adına, dini gözetmeksizin tüm yeni doğumları kaydeder. Çocuk, altı aylık olmadan önce isimlendirilmelidir. İsimlendirme sertifikası bu adreste bulunabilir www.personregistrering.dk (yalnızca Danimarka için). Çocuk, doğum belgesini alabilir ve ayrıca Folkekirken’de ya da başka bir tanındık dini toplulukta vaftiz edilebilir. Eğer Danimarka kimlik numarasına (CPR) sahipseniz, hamileliğe dair her şey ücretsizdir. Onaylanmış liste ve araştırma fonksiyonlarını buradan bulabilirsiniz (yalnızca Danca).

Annelik/ Babalık İzni
Aileler, doğum ve hamilelikle bağlantılı, asgari geçim izni ve annelik izniyle beraber toplamda 52 hafta izin yapma hakkına sahipler. Anneler, doğum yapmadan önce 4 hafta ve doğum yaptıktan sonra 14 hafta izin hakkına sahiptirler. Babalar, doğumla alakalı 2 haftalık izin hakkına sahiptir. Kalan 32 hafta ebeveynler arasında onların ihtiyaç ve isteklerine göre ayrılabilir. Halk idareleri ve belli özel şirketler, çalışanlarının ücretli annelik izni aldıklarından emin olan düzenlemeler ya da anlaşmalara sahiptirler. Ücretli annelik izni alamayan aileler, şehirlerinin idaresinden doğum bakımı alabilirler. Bu sistem, en az altı ay boyunca işini yürütüyor olmak şartıyla, serbest çalışanlar içinde geçerlidir. Küçük çocukların aileleri ayrıca doğum izni hakkına da sahiptirler. Şartlar için şehrinizin idaresine sorunuz.

Aile Gelir Yardımı
Danimarka’da, tüm aileler, 18 yaşın altındaki her çocuk için aile gelir yardımı alırlar. Bu yardım, her üç ayda bir otomatik bir şekilde yatırılır ve buna başvurmanız gerekmez.

Aile gelir yardımı çocuğun yaşına göre değişir ve vergisizdir.
skat.dk’nın 2012 için yıllık hesabına göre:
17.064 DKK – 0-2 yaş arası çocuklar için
13.500 DKK – 3-6 yaş arası çocuklar için
10.632 DKK -7-14 yaş arası çocuklar için
Miktar dört dönem olarak ödenir.
15-17 yaş arası çocuklar için çocuk yardımı aylık ödenir.
Ayda 886 DKK. Miktar yıllık olarak 10.632 DKKdır.

Editör, Çevirmen: Tuğçe AVŞAR
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
İngilizce Öğretmenliği

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort