Kraliyet Mücevherleri

Kraliyet Mücevherleri

Kraliyet Mücevherleri

Danimarka Kraliyet Mücevherleri; taç, en büyük hakimiyeti simgeleyen Kraliyet Asasını, gökkubbe ve yeryüzünü simgeleyen Küre’yi, Devlet Kılıcı’nı ve Kutsal Şişe’yi içerir ve kraliyetin sembolleridirler. Bu parçalardan en eskisi 1551 yılından kalma III. Christian’ın Devlet Kılıcı’dır.

IV. Christian’ın altın, mine, elmas ve incilerden yapılan tacı, 1595-1596 yılları arasında Dirich Frying tarafından Odense’de yapıldı.

Christian-4-crown

Krallık sembollerindeki diğer parçalar zincirler ve hükümdarların özel ve önemli günlerde taktıkları Fil’in Nişanı ve Dannebrog Nişanıdır. 1680 yılından bu yana saray mücevherleri Kopenhag’ta Rosenborg Sarayı’nda tutulmaktadır.

Kraliyet sembolleri tacın hükümdarın başına ruhban sınıfı ve soylular tarafından yerleştirildiği seçilmiş kralların taç giyme törenlerinde takılırdı. 1660 yılında mutlakiyete geçiş ile birlikte, ruhban sınıfının krala taç giydirme görevi yerini kral, tacını takmış şekilde kiliseye vardığında, hükümdarı görevi için kutsayarak başına kutsal yağ sürme görevine bıraktı.

V. Christian’ın başına kutsal yağ sürmek için, yeni bir taçla birlikte boynuzlu balina dişinden (Tek boynuzlu atın boynuzundan) ve üç altın aslan figüründen yeni bir taht yapıldı. 1849 Anayasası ile kutsal yağ sürme işlemi kaldırıldı ve o zamandan bu yana kraliyet mücevherleri yalnızca kraliyetin “Castrum Doloris” (Kederin Kalesi) günlerinde hükümdarın tabuta yerleştirildiği, diğer sembollerin de kralın üç aslan tarafından korunduğu rivayet edilen ayak uçlarına konulduğu yas zamanlarında kullanılmaya başlandı.

Christian_v_crown285
Kopenhag’daki Kurtz, Fransız bir modelden sonra V. Christian’ın 1670-1671 yılları arasında Paul tarafından yapılan tacı.

Salvedaase
III. Frederik’in Kutsal Yağ Şişeşi 1648 yılındaki taç giyme töreni ve mutlak kralları kutsal yağ ile kutsama işleminde kullanıldır. Şişe 4.9 cm. yüksekliğindedir.

Editör, Çevirmen: Ecem Alpsoy
Hacettepe Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort