Kraliçe Margrethe ve Eşi Prens Henrik

Kraliçe Margrethe 16 Nisan 1940 yılında Kral IX. Frederik ve Kraliçe Ingrid’in en büyük kızları olarak dünyaya geldi. 1959 yılında üniversiteye başladı ve Kopenhag, Cambridge, Arhus, Sorbonne ve Londra Üniversitelerine özellikle siyaset bilimi ve arkeoloji alanlarında okuyarak devam etti.

Kraliçe Margrethe ve Eşi Prens Henrik

Kraliçe Margrethe ve Eşi Prens Henrik

Kraliçe Margrethe ve Eşi Prens Henrik Victoria’da, İsveç Veliaht Prensesi ve Daniel Westling’in evlilik töreni, Stokholm, 2010. Fotoğraf: Holger Motzkau

1967 yılında, 1934 doğumlu Fransız diplomat Comte Henri de Laborde de Monpezat ile evlendi daha sonrasında Fransız Diplomat Henri , Prens Henrik olarak anılmaya başlandı. 1968 yılında Frederik, 1969 yılında ise Joachim adında iki erkek çocukları oldu.

Kraliçe’nin yönetim tarzı cana yakın ve halka dönüktür, hükümdarlığı boyunca, Kraliyet hanesinin halkla ilişkisi önceki hükümdarlıklardan daha içten ve samimi olmuştur. Kraliçe’nin Dannebrog isimli kraliyet yatındaki yıllık yaz gezileri boyunca, Grönland ve Faroe Adalarını da kapsayarak, memleketin her yanına erişmeye büyük önem verir. Buna ek olarak Kraliçe her sene televizyonda yayınlanmak üzere ülke çapında kraliyetin duruşunu güçlendirilmesine katkı sağlayan geleneksel yılbaşı mesajını verir.

Aynı zamanda, Kraliçe, resim, kilise merasim elbiseleri, sahne tasarımları, kitap çizimleri, İsveççeden Danca’ya çeviri çalışmaları ve eşi Prens Henrik ile birlikte Fransızcadan Danca’ya çeviri çalışmaları alanlarında görünür sonuç elde eden çeşitli sanatsal ve edebi aktiviteleri takip eder.

Kraliçe gibi, Prens Henrik de aydın bir fikir insanıdır. Fransız Edebiyatı ve Doğu Dilleri yükseköğretim diplomasına sahiptir ve 1996 yılında anılarından oluşan bir ciltlik Destiny Binds (Kader Bağları), 2000 yılında şiir derlemelerinden oluşan ve Kraliçe tarafından yapılan kolajlarla resimlendirilen Cantabile (Şarkılı) isimli kitapları yayımlanmış, 2005 yılında bir diğer şiir derlemesi olan Whispering Breeze (Fısıldayan Rüzgar) Fransa’da Murmures de vent adıyla basılmıştır. Bunlara ek olarak Prens Henrik ayrıca, tanınan bir yemek kitabı yazarı ve tecrübeli bir bağcıdır.

Kraliçe ve Prens Henrik yazın geri kalanını geçirdikleri Fransa’nın güneybatısında Prens’in yerlisi olduğu Cahors’taki Chateau de Caix bağ kalesinin sahibidirler.

Prens Henrik’in bu çok uluslu duruşu kendini çok kapsamlı uluslararası işlerinde belli eder, ayrıca Prens, dünya çapında Danimarka ithalat kampanyalarını desteklemek için sık başvurulan ve aranan bir isimdir.

Editör, Çevirmen: Ecem Alpsoy
Hacettepe Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı