Danimarka Krallığı

Danimarka Krallığı 1000 yıldan fazlaya dayanıyor olabilir. Bu yüzden Danimarka Kraliçesi l. Margrethe, Gorm the Old (ölüm yılı 958) ve Harald Bluetooth (ölüm yılı 987) gibi kralları ataları arasında sayabiliyor.

En Yakın İlişkiler
Kraliçenin en yakın ailesi eşi Prince Henrik, oğulları veliaht prensi Frederik ve Joachim, Prens Frederik ile evli olan veliaht prensesi Mary, onların oğlu Prens Christian, kızları Prenses Isabella ve ikizlerinden oluşuyor. Prens Joachim’in eski eşi şimdiki kontes Alexandra ve onların iki oğlu Prens Nikolai ile Prense Felix, ve Prens Joachim’in eşi Prenses Marie ve oğulları Prens Henrik ile kızları Prenses Athena da ailenin üyeleri.

Margrethe ll. Danimarka Krallığı

Margrethe ll. Danimarka Krallığı

Danimarkalılar ve Kraliçeleri
Danimarkalılar kraliçelerinden ve kraliyet ailesinden gurur duyuyorlar. Kraliçe Margrethe bir ressam olarak çalışması, tiyatroda sahne tasarımcısı olması ve tekstil sanatçısı olması gibi entelektüel hünerleriyle oldukça saygı görüyor. Kraliçe, eşi ile birlikte Fransızca edebiyat eserlerinin Danca’ya çevirisini yaptı ve aynı şekilde Danca’dan Fransızca’ya da çeviriler yaptı.

Kraliyetin Rolü
Diğer krallıklar gibi, Danimarka’da da kraliyetin rolü ve işlevi üzerinde tartışmalar yer almakta. Fakat, buradaki genel ton diğer krallıklara nazaran çok daha yumuşak.

Editör, Çevirmen : Elif Eylül Nazik
Hacettepe Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı