Danimarka Hükümdarları

Danimarka Hükümdarları

Danimarka Hükümdarları (1448-1947)

Antik Danimarka hanedanının kesin çizgileri 1448’de III. Christoffer’ın ölümüyle kayboldu. Oldenborg Dükü Christian aynı yıl onun varisi olarak seçildi ve I. Christian adıyla Danimarka Kralı oldu. Asıl hanedanın soydaş kollarından birinden geliyordu ve Oldenborg Kraliyet Evi’ni kurdu. Ailesinden son kişi VII. Frederik’in tahta geçtiği tarih olan 1863’e kadar hükümdarlığı sürdü, olaysız bir şekilde öldü.

Danimarka Hükümdarları (1448-1947)
Danimarka Hükümdarları (1448-1947)

1853 İntikal Yasası’na göre taht, kraliyet evinden direkt erkek soyundan gelen akrabası Glücksborglu Prens Christian’a kaldı. Christian, VII. Frederick’in ölümünden sonra, IX. Christian adıyla kral oldu ve Danimarka tahtındayken şimdiki Glücksborg Evi’ni kurdu.

Christian “Avrupa’nın üvey babası” takma adını almıştı çünkü kızı Alexandra İngiltere’den VII. Edward ile evlendi, diğer bir kızı Dagmar Rusya’dan III. Alexander ile evlendi ve başka bir kızı Thyra ise Cumberland’dan Dük Ernst August ile evlendi. 1863’te, oğlu Vilhelm I. George adıyla Yunan Kralı oldu ve 1905’te de torunu Carl, VII. Haakon adıyla Norveç Kralı oldu. Bu sayede Danimarka kraliyet ailesi, Avrupa’da saltanat süren bir çok sarayla doğrudan ilişkilidir.

Christian’ın oğlu VIII. Frederik, sonunda 1906’da tahta çıktığında 63 yaşındaydı. 1912 yılında öldüğünde en büyük oğlu X. Christian tahtın varisi oldu ve iki dünya savaşında da Danimarka’nın başında o vardı.

1920’deki Kuzey Schleswig ile Danimarka’nın birleşmesinden sonra, eski sınırdan girerek yeniden ele geçirilen araziye yaptığı atlı yolculuktan dolayı atlı kral olarak hatırlanıyor. Ve onu ulusal birliğin bir sembolü yapan, 1940-1945 arasındaki Alman işgalinin ilk yıllarında Kopenhag sokaklarında yaptığı meşhur atlı gezileri de atlı kral olarak hatırlanmasının bir sebebi.

Knud J. V. Jespersen, Professor, dr. phil.

Editör, Çevirmen: Elif Eylül Nazik
Hacettepe Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort