Yolsuzluk Bakımından En Temiz Ülke: Danimarka

Yolsuzluk Bakımından En Temiz Ülke: Danimarka

Danimarka yolsuzluğu engelleme bakımından küresel sıralamada en üst sırada yer alırken üçüncü sırada ise komşusu İsveç bulunuyor.

Yolsuzluğa karşı mücadele veren uluslararası şeffaflık örgütünün(TI) yayınladığı bir raporda Danimarka iki yıldır üst üste birinci sırada yer alıyor. Bu sıralamada Danimarka’yı İskandinav komşuları Finlandiya ve İsveç takip ediyor.

Berlin’de bulunan Şeffaflık Örgütü’nün Yolsuzluk algılama endeksi(CPI) bir yolsuzluk ölçümü olup , 175 ülkenin hükümet , polis teşkilatı, yargı sistemi, siyasi partiler ve bürokrasideki yolsuzluk algısının ölçümünde yaygın bir şekilde kullanılır.

danimarkaÖrgütün basın açıklamasında bulunan bir ifadeye göre “ Basın özgürlüğünün üst seviyede olması ve bütce bilgisine ulaşma hakkı ile paranın nereden geldiğini ve nasıl harcandığının halk tarafından bilinmesi, İktidarda bulunan kişiler ve zengin fakir ayrımı yapmayan yargıdaki dürüstlüğün üst seviyede olması” üst düzey kişilerin ortak özellikeridir.

Ancak rapora göre hiçbir ülkede-en üst sırada olsa bile – “yolsuzluk yok” diye bir durum söz konusu değil.

Bu listenin ilk üçünde Danimarka, Finlandiya, İsveç’in olması ve Norveç’in de onlara yakın bir sırada yer alması ile İskandinav ülkeleri yüksek bir skor elde etti. Yine de 2015 yılı boyunca büyük yolsuzluk olayları gözler önüne serildi. Danimarkalı 13 kamu çalışanının tutuklandığı toplu rüşvet davası, Norveç’in ikinci büyük şehri olan Bergen’in belediye başkanına yönelik rüşvet suçlaması, Finlandiya’nın da küçük bir hisseye sahip olduğu kısmi olarak İsveç hükümetine bağlı olan Avrasya pazarında yer alan Özbekistan’daki TeliaSonera şirketinin büyük rüşvet olaylarına adının karışması ve Helsinki narkotik şubenin önceki müdürünün uyuşturucu karteli yapmakla suçlandığı devam eden davası bunlardan bazılarıdır.

Şeffaflık örgütüne göre OECD ülkelerinin yarısına bağlı olan ülke dışındaki şirketler rüşvete karşı sıkı önlemler alınması ile ilgili uluslararası yükümlülüklere uymuyorlar.

Ayrıca örgüt , Avrupa’nın diğer yerlerinde bulunan ülkelerin birkaçının üst sıralara çıktığını, birçoğunun yerini koruduğunu, İspanya’nın da içinde bulunduğu birkaç ülkede ise yolsuzluğun gittikçe arttığını söyledi.

Ek olarak hem Yunanistan hem de İngiltere’nin puanlarını “önemli ölçüde yükselttikleri” görülüyor.

Rapordaki sıralamanın son beşinde Somali, Afganistan, Güney Sudan yer alıyor. Ayrıca rapora göre yolsuzluğun en fazla olduğu on ülkeden beşi arasında dünyanın en az barışçıl olduğu ülkeler yer alıyor.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort