Üç Batı Ülkesi Kuzey Denizinin Ortasında Bir Ada Yapacağını Açıkladı.

Üç Batı Ülkesi Kuzey Denizinin Ortasında Bir Ada Yapacağını Açıkladı.


Üç batı ülkesi Kuzey Denizinin ortasında bir ada yapacağını açıkladı. Adadaki rüzgâr santralleri 80 milyonluk bir nüfusa enerji üretecek!

İngiltere’nin doğu kıyısının 100 kilometre uzağında yer alan Dogger Bank adlı sığ kumluk bölge, kendi limanı ve uçak pistine sahip olacak bu ada için yer sağlayabilir.
Danimarka’daki gönderim sistemi operatörü Energinet.dk, Almanya’daki TenneT ve Hollanda’nın açıklamasına göre Kuzey Denizi bölgesi düşük bir rakıma sahip ve bolca rüzgar görüyor: bu da bölgenin yeşil enerji merkezi için cazip bir yer olmasını sağlıyor.

Projenin geçerliliğini sağlayabilmesi için güç iletimi şirketlerinin anlaşmayı 23 Mart’a kadar imzalaması bekleniyor.

Adanın başka bir avantajı daha var: Ulaşım maliyetlerini azaltıyor. Kıyıdan uzak olan rüzgar santralleriyle karşılaştırılırsa, santralin kurulumu için kullanılan malzemeler adaya daha ucuza taşınmış olacak.

Ada yaklaşık 6 kilometre kare büyüklüğünde olacak ve binlerce rüzgâr jeneratörüyle çevrilecek.

Energinet.dk iletişim bölümünden Jesper Nørskov Rasmussen şu açıklamada bulundu “Yapay bir adanın bu amaçla yapılması yeni bir şeydi ama konsept yeni değildi.”
Rasmussen’in yazdığı maile göre: “Esas olarak taş ve kumdan oluşan elektrik ve uçak pisti, liman, konaklama gibi çeşitli tesisleri bulunduran bir ada olacak.

Danimarka’da Great Belt ve Øresund köprüleriyle bağlantısı olan hali hazırda adalar var, bunun dışında yurtdışında da üzerinde yaşanan adalar var.” Gelecek yıllarda bütçe, teknoloji, gerekli izinler gibi hususların detaylı olarak değerlendirileceğini de ekledi.

Kuzey denizini çeviren ülkelerde bulunan rüzgar santralleri adaya bağlanacak ve bu şekilde Danimarka, Norveç, Hollanda ve İngiltere’de kullanıcılara enerji dağıtımı yapılacak.

Energinet.dk sitesindeki açıklamasında proje amacının rüzgar enerjisini daha ucuza getirmek olduğunu söylemişti.

Şirketin Teknik direktörü Torben Glar Nielsen, şirketin Danimarka’daki basın açıklamasında şunları söylemişti: “Söylemesi deli saçması ve gerçek dışı gibi gelebilir; ama Döğger Bank’teki bir ada gelecekteki rüzgar enerjisini daha etkili bir hale ve ucuza getirebilir.”

Şirketin açıklamasına göre, adanın yapılmasının asıl amacı 30 GW gücünde enerji biriktirebilen bir merkez kurmak.

Uzun vadedeyse adaya bağlanan rüzgar jeneratörleriyle 70-100 GW gücünde enerji üretmek amaçlanıyor.

Energinet.dk’nın basın açıklamasına göre sadece şu anda Danimarka’daki en yüksek enerji yükü 6.1 GW.

Energinet.dk’ya göre 70 GW 80 milyon Avrupalıya yeterli enerji sağlayabilir, bu da Danimarka nüfusunun 16 katına denk geliyor.

Energinet.dk’ya göre 3 şirketin ortaklığı aynı zamanda Paris COP21 İklim Anlaşması’na yönelik bir adım olma özelliğini taşıyor.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort